Zlewozmywak czy zmywarka – co jest bardziej ekologiczne?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zmywarki znajdują się obecnie w większości polskich domów. Nic dziwnego, są praktyczne, wygodne i znacząco ułatwiają wykonywanie prac porządkowych. Jednak warto się zastanowić, co tak naprawdę jest bardziej ekologiczne, zmywanie ręczne czy automatyczne?

Zmywarka czy zlewozmywak – zalety dla środowiska

Przy wybieraniu sprzętów do domu coraz więcej osób decyduje się ekologiczne rozwiązania. Nie tylko praktyczne elementy są wówczas istotne. W najlepszym możliwym scenariuszu można oczywiście połączyć te dwie kwestie. Przed zakupem warto dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. Należy podliczyć zarówno zużycie wody i prądu, jak i koszty związane z zakupem potrzebnych detergentów.

W przypadku sprzętów AGD zakup kapsułek, soli oraz środków czyszczących zmywarkę będzie zatem dużo wyższy niż zakup gąbek i płynów, nawet tych ekologicznych. Zatem w rozrachunku to zmywanie ręczne wychodzi na plus i jest zdecydowanie bardziej opłacalne. Aby zminimalizować koszty w przypadku automatycznego zmywania, warto dokładnie zapełniać wnętrze zmywarki, żeby przy jednorazowym włączeniu wyczyszczonych zostało jak najwięcej naczyń.

Zwróć uwagę na zużycie wody!

Większość osób, które nie mają w domu zmywarki, używa do mycia bieżącej wody. Wówczas bardzo wiele życiodajnego płynu ląduje w kanalizacji. Ze statystyk wynika, że takie praktyki sprawiają, że zużywamy od 30 l do nawet 40 l wody przy jednorazowym zmywaniu większej ilości naczyń. W porównaniu do zmywarki różnica jest kolosalna, zwłaszcza jeśli masz dużą rodzinę. Jednorazowy cykl zmywarki to zużycie wody na poziomie 9–10 l, czyli 3–4-krotnie mniej niż w przypadku ręcznego zmywania.

Oczywiście można także dyskutować na temat ilości detergentów, które wówczas przedostają się do ścieków. Jednak w tym przypadku liczba jest do siebie zbliżona, oczywiście jeśli korzystasz ze standardowych płynów do mycia naczyń. Możesz również powalczyć ze zużyciem prądu. Wiele zależy od Twoich indywidualnych przyzwyczajeń. W nowoczesnych zmywarkach jest możliwość ustawienia programów krótkich, które dokładnie oczyszczają naczynia, a przy tym niwelują ilość wykorzystanego prądu. Pamiętaj, że dłuższe programy zostały przygotowane z myślą o czyszczeniu uporczywych zabrudzeń, głównie z garnków czy patelni.

Chemia w wodzie, czyli jak zniwelować użycie detergentów

Do mycia naczyń musisz wykorzystać detergenty. Te przystosowane do zmywarek są z reguły mocniejsze, zawierają także substancje drażniące, fosforany i enzymy. Ponadto mają na sobie folię, która również dostaje się do ścieków i niezwykle trudno zastąpić je ekologicznymi odpowiednikami, których w drogeriach po prostu nie ma. Natomiast zmywanie ręczne pozwala nam na skorzystanie z samodzielnie przygotowanych środków, które są skuteczne, bezpieczne dla środowiska oraz dla naszych rąk. Możesz także zakupić ekologiczny detergent w sklepie. Podczas ekozmywania wystarczy użyć miski z ciepłą wodą. W jednej możesz myć, a w drugiej płukać naczynia. Dzięki temu zużyjesz mniej wody, a do tego wystarczy jedynie kilka kropli płynu na gąbce, żeby umyć stertę naczyń.

Na podstawie zgromadzonych danych można zatem stwierdzić, że bardziej ekonomiczne jest zmywanie w zmywarce, natomiast ekologiczne – tradycyjne sposoby zmywania. Miejmy nadzieję, że niebawem uda się połączyć te dwie rzeczy i w sklepach dostępne będą ekologiczne detergenty do zmywarek.

Zdj. główne: Mohammad Esmaili/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*