Urządzenia i akcesoria, które mogą wpłynąć na jakość powietrza w domu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Każdy chce odpowiednio zadbać o wysoką jakość powietrza w swoim domu. Wpływa to pozytywnie na zdrowie, komfort, efektywność pracy, czy nauki, ale także i prostsze utrzymanie czystości we wnętrzu domu. Co ciekawe, może też polepszyć profil energetyczny nieruchomości. Na które urządzenia i akcesoria warto się zdecydować?

Domowe sposoby na czyste powietrze – zacznij od tego

Czyste powietrze w domu jest ważne dla zdrowia, komfortu, efektywności i oszczędności, a zanieczyszczenia powietrza mogą wpłynąć negatywnie na te czynniki, a nawet prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Można wskazać kilka sposobów na to, aby mieć czyste powietrze w domu.

Należy zacząć od zwykłego wietrzenia w domu. Dzięki temu można w prosty sposób dostarczyć świeże powietrze do wnętrza nieruchomości. Warto też kupić rośliny. Do oczyszczania powietrza sprawdzą się m.in.: paproć, fikus, czy palma bambusowa. 

Innym rozwiązaniem jest utrzymywanie standardowego poziomu czystości w środku domu. Trzeba przy tym unikać stosowania chemikaliów (w różnych detergentach), które mogłyby doprowadzić toksyny do środka.

Urządzenia i akcesoria, które mogą wpłynąć na jakość powietrza w domu

Znacznie efektywniejszym sposobem jest zastosowanie urządzeń i akcesoriów, które mogą wpłynąć na jakość powietrza w domu. Wspomnieliśmy na początku, że ich zastosowanie może polepszyć profil energetyczny nieruchomości. Dzieje się to z prostego powodu. Przy używaniu tego rodzaju wyposażenia, nie trzeba otwierać okien, co doprowadza to uciekania ciepłego powietrza.

Oczyszczacze powietrza – jak działają?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń z powietrza. Jego działanie zależy od rodzaju produktu, jednak w większości przypadków działa na zasadzie filtracji powietrza. 

Pierwszym etapem jest zassanie powietrza. Następnie przechodzi ono przez różne odmiany filtrów: wstępne, HEPA (High Efficiency Particulate Air) lub filtry węglowe. Za ich sprawą są usuwane z powietrza zanieczyszczenia, na przykład: pyłki, kurz, dym papierosowy, wirusy i bakterie.

Jonizator powietrza – w jaki sposób je oczyszcza?

Jonizator powietrza to urządzenie, które ma za zadanie wprowadzać do powietrza jony ujemne lub dodatnie. To cząsteczki, które mają dodatni lub ujemny ładunek elektryczny. Jonizacja powietrza polega na nadaniu cząsteczkom powietrza ładunku elektrycznego, co ma na celu poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach.

W urządzeniach jonizujących powietrze jest przepuszczane przez elektrody, które emitują jony. Jonizator powietrza może działać na różnych zasadach, ale najczęściej stosowane są dwa rodzaje jonizatorów: koronowy i plazmowy. 

W pierwszym przypadku urządzenie działa na zasadzie wytwarzania ładunków elektrycznych poprzez rozładowanie w polu elektrycznym. W wyniku tego procesu powstają jony ujemne, które przylegają do zanieczyszczeń w powietrzu, również wirusów, bakterii i cząstek smogu. Z czasem zanieczyszczenia te stają się cięższe i opadają na ziemię lub zostają wyłapane przez filtry powietrza.

Natomiast jonizator plazmowy działa na zasadzie generowania plazmy, gazu zjonizowanego, który wytwarza jony dodatnie i ujemne. Przylegają one do zanieczyszczeń. Tutaj zachodzi również ta sama reakcja, czyli przylegają do zanieczyszczeń, a te opadają na ziemię. Dobre urządzenia i akcesoria do oczyszczania powietrza można znaleźć na https://mediasklep24.pl/28-oczyszczacze-powietrza.

Fot.: Bady Abbas/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*