Jak dopasować lampę sufitową do wnętrza?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Prawie z całkowitą pewnością można założyć, że w każdym domu i mieszkaniu, na suficie znajduje się co najmniej jedna lampa. Oświetlenie górne jest najłatwiejszym sposobem na to, aby rozjaśnić przestrzeń w całym pomieszczeniu. Lampy sufitowe mogą być bardzo neutralne dla wystroju lub całkowicie odwrotnie – być ozdobą i głównym elementem dekoracyjnym wnętrza. Zobacz, jak możesz dopasować oświetlenie do każdego pokoju.  

Jak wybierać lampy sufitowe?  

Przy urządzaniu wnętrz panują pewne zasady, których warto się trzymać, by osiągnąć najlepszy efekt. Wielkość oraz rodzaj lampy należy dobierać przede wszystkim do wielkości pomieszczenia, w którym ma się znajdować. W dużych pokojach, jak na przykład salon, czasem trzeba zamontować więcej niż jedno urządzenie, by pomieszczenie było dostatecznie oświetlone. Jeśli chcesz, żeby klosz lampy lub żyrandol był pokaźną, designerską ozdobą wnętrza, zwróć uwagę na to, żeby nie ograniczał on rozprzestrzeniania się światła. Dekoracyjne klosze z litego metalu lub tkaniny, blokują lub tłumią światło żarówki, przez co pada ono punktowo tylko w niewielkim obszarze pod lampą. Bardziej oddalone miejsca pozostają w półmroku, przez co przebywanie w nich jest niekomfortowe.   

Lampy dekoracyjne   

Lampy w ciekawym kształcie lub o nietypowej formie same w sobie mogą być dekoracją pomieszczenia. Jest to doskonałe wyjście w niewielkich przestrzeniach, gdzie nie ma miejsca na umieszczenie w nim wielu dodatków. Ciekawa, nietypowa lampa sufitowa może stać się świetną ozdobą wnętrza. Takie rozwiązanie sprawi, że wystrój nawet trudnego do udekorowania pomieszczenia, nie będzie nudny. Możesz postawić na przykład na odważny, rzucający się w oczy kolor lampy lub finezyjną formę. Lampa sufitowa nie zajmuje cennej powierzchni użytkowej w pokoju, dlatego idealnie sprawdzą się w małych mieszkaniach lub kawalerkach, gdzie często brakuje miejsca na ozdoby. Jest to doskonałe rozwiązanie w pomieszczeniach, takich jak łazienka, kuchnia czy przedpokój.   

Plafony   

Styl lampy sufitowej, zwłaszcza w małym lub minimalistycznie urządzonym pomieszczeniu, może mieć bardzo duży wpływ na wystrój. Czasem jest to zaleta, jednak w innych sytuacjach okazuje się minusem. Jeśli chcesz, aby lampa była neutralna dla wystroju i nie rzucała się w oczy, płaskie i praktycznie niezauważalne na suficie są plafony. Ten rodzaj lamp najlepiej sprawdza się w nowoczesnych lub minimalistycznych wnętrzach. Ich prosta forma i brak dodatkowych ozdób sprawia, że poza oświetleniem pomieszczenia, nie wpływają one na jego wygląd w żaden sposób. Dodatkową zaletą plafonów jest też brak klosza, dzięki czemu nic nie ogranicza rozpraszania się światła. Za ich pomocą można oświetlić duży obszar, bez większego problemu. Lampy sufitowe na mlamp występują w wielu wariantach i formach. Znajdziesz tam również plafony.  

Fot. Vecislavas Popa/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*