Wiosna w ogrodzie: marzec

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Marzec w polskim ogrodzie to czas, kiedy można obserwować pierwsze przejawy wiosny. Dodatnie temperatury sprawiają, że w marcu można wykonać wiele prac. Im więcej zrobimy na początku sezonu, tym łatwiej będzie nam dbać o ogród późną wiosną i latem.

Sprzątanie ogrodu po zimie

W marcu śnieg topnieje, co sprawia, że widzimy wszystkie zanieczyszczenia i zniszczenia po zimie. Jest to czas, kiedy należy zająć się porządkami. Warto jest zgrabić zaschnięte liście i gałęzie. Jeżeli temperatury są wysokie (powyżej 10 stopni Celsjusza) możemy wyłowić ryby z oczka wodnego (przenosimy je do akwarium), a następnie wyczyścić przydomowy staw, naprawić ewentualne uszkodzenia i wymienić w nim wodę. Zdrowe liście i gałęzie można przeznaczyć na kompost, jednak pamiętajmy, że do tego celu nie nadają się szczątki roślin zaatakowane przez choroby i szkodniki.

Wiosenne porządki obejmują także naprawę płotów, pomieszczeń gospodarczych, mebli, altan ogrodowych.

Zakupy w sklepie ogrodniczym

Jeżeli nie postaraliśmy się o to w poprzednich miesiącach, marzec to ostatni czas, kiedy można zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia (zróbmy także przegląd narzędzi, z których korzystaliśmy w poprzednim sezonie, upewnijmy się czy są one sprawne), nasiona, cebule czy nawozy. Gdy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania nie ma dobrego sklepu ogrodniczego, warto jest zrobić zakupy przez internet (na przykład w sklepie plantet.pl).

Przygotowanie podłoża do pierwszych nasadzeń

Jeśli marzec jest miesiącem ciepłym, dobrze jest przekopać ziemię w ogrodzie i usunąć z niej chwasty. Wczesne usuwanie chwastów jest bardzo ważne, gdyż wiele z nich rozrasta się błyskawicznie stanowiąc zagrożenie dla innych roślin.

Zadbajmy o drzewa i krzewy

Doświadczeni ogrodnicy są zdania, że w marcu warto jest przyciąć niektóre drzewa i krzewy (na przykład późne odmiany śliw, gruszę, agresty, aronie, jabłonie). Wczesną wiosną można także wykonać opryski, w celu zabezpieczenie krzewów przed chorobami.

Wielu ogrodników w marcu szczepi młode krzewy i drzewa owocowe. Wczesna wiosna to także odpowiedni termin na sadzenie drzew i krzewów.

Żywopłoty są ozdobą naszego ogrodu, zapewniają nam także prywatność. W marcu warto jest je przyciąć, nadając im pożądany kształt. Przycinanie drzew i krzewów to nie tylko sposób na usuniecie obumarłych gałęzi, liści i owoców, ale też niezawodna metoda na ich zagęszczenie (rośliny po przycinaniu rosną bardzo intensywnie).

Dbamy o rośliny kwitnące w ogrodzie

W marcu nasz ogród zdobią rośliny cebulowe, które posadziliśmy jesienią. Zaliczamy do nich między innymi szafirki, krokusy, hiacynty, tulipany. Warto jest podlewać i nawozić niektóre rośliny kwitnące wiosną (pamiętajmy jednak, żeby najpierw zapoznać się z potrzebami konkretnego gatunku, gdyż nadmiar wody i nawozu także może zaszkodzić).

Wysiew roślin do inspektów

W marcu dni bywają jeszcze bardzo chłodne, istnieje duże ryzyko przymrozków. Tylko nieliczne rośliny wykazują pełną odporność na mróz – te możemy posadzić do gruntu. Wiele gatunków kwiatów i warzyw nie jest w stanie przetrwać wiosennych chłodów, dlatego wysadza się je do inspektów (są one przechowywane w ocieplanych pomieszczeniach). W inspektach sadzi się między innymi karczochy, brokuły, paprykę, seler, sałatę, kalarepę i wiele jednorocznych roślin ozdobnych.

Gdy dzień jest ciepły i słoneczny, możemy wystawić sadzonki na zewnątrz (dostęp do światła słonecznego sprawi, że będą one rosły bardzo intensywnie). Na noc jednak należy przenieść je z powrotem do pomieszczenia.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*