Odświeżanie doniczek po zimie – inspirujemy!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Bardzo często doniczki po zimie tracą swój dawny blask. W jaki sposób można je odświeżyć? Podpowiadamy. 

Jak odświeżyć doniczki plastikowe?

Jeśli chcesz odświeżyć plastikowe doniczki po zimie, to wybierz tylko te nieuszkodzone. Jeśli są na nich duże rysy lub pęknięcia, to podczas podlewania woda może przez nie przeciekać. Taka doniczka nie nadaje się już do użytku. Przed przystąpieniem do odświeżania należy je dokładnie umyć i wysuszyć.

Jeśli drobne rysy nie powodują przeciekania doniczki, to warto zrobić z nich atut. Wystarczy tylko szczotką ze stalowym włosiem przetrzeć doniczkę. Czynność tę należy wykonać szybko. Kierunek szczotkowania jest dowolny. W ten sposób można otrzymać ciekawy design na doniczce.

Jeśli chcesz nadać doniczkom modnego wyglądu, to możesz to zrobić przy pomocy lakierów do paznokci. Do miski należy wlać wodę (maksymalnie do ¾ wysokości), następnie wlać do wody lakiery do paznokci w ulubionych kolorach. Wymieszać delikatnie za pomocą drewnianego patyczka. W kolejnym kroku włóż doniczkę do wody i po chwili wyjmij. Pozostaw do wyschnięcia.

Doniczki możesz odświeżyć, naklejając na nie np. koronkowe aplikacje lub inne materiały. Do klejenia warto użyć kleju szybkoschnącego. Aby zabezpieczyć doniczkę przed działaniem czynników atmosferycznych, to warto pokryć ją lakierem.

Jak odświeżyć doniczki drewniane?

Odświeżenie drewnianych doniczek po zimie jest bardzo czasochłonne. Przed przystąpieniem do prac należy wyjąć wyściółkę ze środka i oczyścić donice. Można to zrobić  przy pomocy myjki ciśnieniowej. Następnie przy pomocy szlifierki lub papieru ściernego należy usunąć starą powłokę malarską. Jeśli pojawiły się pęknięcia, to warto je zaszpachlować specjalną szpachlą do drewna. Gdy wyschnie, to trzeba zmatowić powierzchnię. W ostatnim kroku należy pomalować donicę lakierem lub lakierobejcą.

Gdy doniczka wyschnie, należy ponowie wyłożyć ją agrowłókniną ściółkującą, która zabezpieczy drewno i nie odparza korzeni rośliny. Można ją przymocować za pomocą dwustronnej taśmy lub zszywacza tapicerskiego.

Jak odświeżyć doniczki ceramiczne?

Najprostszą metodą odświeżenia starych doniczek jest ich pomalowanie. Bardzo często zabieg ten wystarczy, aby doniczki prezentowały się jak nowe. Warto do tego użyć farby w sprayu lub akrylowej. Bardzo dużą popularnością cieszą się farby tablicowe, które umożliwiają pisanie kredą po doniczkach.

Doniczki ceramiczne można odświeżyć również metodą decoupage. Dzięki temu zyskają oryginalny i ponadczasowy wygląd. 

Zdj. główne: Annie Spratt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*