Zalety pelletu i ekogroszku

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Planujesz modernizację instalacji centralnego ogrzewania? Dowiedz się, jakie są zalety ma ogrzewanie pelletem i ekogroszkiem. 

Obsługa pieca i paliwa

Nowoczesne piece dostępne na rynku są bezpieczne, zautomatyzowane i w wielu przypadkach niemal bezobsługowe. Osoby z nich korzystające powinny dbać o uzupełnianie zasobnika na paliwo, systematycznie wybierać nagromadzony w piecu popiół, a także pamiętać o regularnych przeglądach instalacji grzewczej dla bezpiecznej eksploatacji urządzeń. Warto zainwestować w ekologiczne i ekonomiczne paliwo stałe wysokiej jakości, dzięki któremu użytkownik ma mniejszy nakład pracy przy obsłudze kotła. Surowce zamawiane od zaufanego producenta mają zwykle świetne właściwości, dobry skład i wysoką wartość opałową, dzięki czemu generują minimalne ilości popiołu czy spieków. 

Wartość opałowa

Pellet to sprasowana pod wysokim ciśnieniem biomasa (np.odpady drzewne typu wióry, trociny, zrębki) bez dodatku żadnych substancji, dodatków chemicznych czy kleju. Wiele osób rekomenduje pellet ze względu na to, że jest to paliwo odnawialne, ekologiczne i  mające wartość opałową taką jak drewno. Aby ogrzewanie pelletem, spełniało wszystkie normy, powinien on być suchy i odpowiednio zagęszczony. Warto zdecydować się na wysokiej jakości pellet opałowy premium, taki jak pellet Białystok, który został wyprodukowany z czystej trociny drewna iglastego wolnej od zanieczyszczeń organicznych i charakteryzuje się niską zawartością wilgoci, dzięki której piec nie jest narażony na korodowanie.

Koszty paliw stałych

Ogrzewanie przy pomocy pelletu czy ekogroszku jest uznawane za atrakcyjne, jeśli chodzi o koszty. Zwłaszcza pellet Ełk, który jest biopaliwem, to świetne rozwiązanie dla osób, które rozważają zakup kotła dostosowanego do programu Czyste Powietrze. Ceny paliw różnią się na rynku w zależności od jakości czy kraju produkcji.  Przy zakupie pelletu warto sprawdzić, czy jest on jest objęty certyfikatem  EN Plus A1.

Wpływ na środowisko

Ogrzewanie ekogroszkiem czy pelletem generuje do atmosfery mniejsze zanieczyszczenia, niż przy wykorzystaniu tradycyjnego węgla. Nowoczesne rozwiązania techniczne oraz wysoka jakość paliw sprawiają, że pellet czy ekogroszek Chorzów stanowią bardziej ekologiczne źródła ciepła. Warto pamiętać o tym, że popiół pozostały po spaleniu peletu nie wymaga utylizacji. Można go bez obaw wykorzystać w postaci nawozu w celu użyźnienia gleby na działce czy w przydomowym ogrodzie.

Czy można mieszać ekogroszek z pelletem?

Mieszanie ekogroszku z pelletem jest możliwe pod warunkiem, że użytkownik posiada odpowiedni piec do spalania tego typu opału. Dla zachowania bezpieczeństwa należy stosować się zarówno do zaleceń producenta pieca, jak i wskazówek od producenta opału.

Fot.: Jason Leung/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*