Jak zrobić naturalny zapach do domu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak w naturalny sposób wypełnić dom pięknym zapachem i jak go utrzymać? Nie musisz sięgać po drogeryjne odświeżacze, które często okazują się niekorzystne dla zdrowia. Zobacz, jak samodzielnie wykonać domowy odświeżacz.

Gotowe środki do odświeżania powietrza dostępne w drogeriach mogą być dla wielu osób za mocne, a nawet wywoływać alergie. Intensywny zapach i dodatek szkodliwych chemikaliów sprawiają, że często wolimy sięgnąć po naturalne środki utrzymujące ładny zapach w domu. Oto jak samodzielnie wykonać odświeżacz powietrza, który wypełni Twój dom przyjemnym zapachem.

Mgiełka zapachowa

Mgiełka zapachowa, którą rozpylisz tak samo jak sklepowe odświeżacze, jest zdecydowanie zdrowszą alternatywą. Zrobisz ją samodzielnie, bez trudu, na bazie olejków eterycznych. Do wykonania mgiełki potrzebować będziesz:

 • 1 szklankę wody,
 • ulubiony olejek eteryczny,
 • 0,5 łyżeczki sody oczyszczonej,
 • butelka ze spryskiwaczem.

Do butelki wlewamy wodę i około 20 kropli olejku eterycznego (w zależności od intensywności zapachu, jaki chcemy uzyskać, możemy dodać więcej lub mniej olejku). Następnie wsypujemy sodę. Zakręcamy butelkę i energicznie mieszamy miksturę, aby składniki się połączyły. Twoja naturalna mgiełka jest gotowa!

Dyfuzor zapachowy

Samodzielnie możemy również wykonać naturalny dyfuzor zapachowy. To bardzo praktyczne rozwiązanie na przyjemny zapach w domu, ponieważ wystarczy raz go otworzyć, aby piękny aromat stale rozchodził się w pomieszczeniu. Do wykonania dyfuzora będziesz potrzebować:

 • szklanego naczynia z szerszym dołem i wąską górą,
 • ulubionego olejku eterycznego,
 • oleju nośnikowego – możesz użyć płynnego oleju kokosowego lub parafiny,
 • kilku patyczków ratanowych (w sklepach znajdziemy specjalne patyczki do dyfuzorów).

Niecałą szklankę oleju nośnikowego łączymy z około 15 kroplami olejku eterycznego. Dokładnie mieszamy miksturę, po czym przelewamy ją do szklanego naczynia. Teraz wkładamy do środka patyczki ratanowe i to wszystko – Twój dyfuzor jest gotowy! 

W zależności od tego, jak wiele patyczków umieścisz w naczyniu, zapach będzie mocniejszy lub słabszy. Co kilka dni możesz odwrócić patyczki, aby wzmocnić wydzielanie zapachu. Jeżeli zapach zbytnio osłabnie, możesz dodać kilka kropli olejku eterycznego.

Odświeżacz w żelu

Popularne żelowe odświeżacze mają swoją alternatywę w postaci domowej roboty kulek! Oto jak je wykonać. Będziesz potrzebować:

 • szklanego naczynia – może to być np. szklanka,
 • kulek żelowych do nawadniania roślin, żelatyny lub agaru (roślinny odpowiednik żelatyny),
 • ulubionych olejków eterycznych,
 • 1 szklanki wody.

Taki odświeżacz najszybciej wykonamy, używając gotowych kulek żelowych do nawadniania roślin. Wówczas wystarczy zalać je wodą i dodać kilkanaście kropli ulubionych olejków eterycznych (możemy połączyć różne zapachy). Następnie całość mieszamy, czekamy, aż kulki napęcznieją i gotowe.

Jeżeli korzystamy z agaru lub żelatyny, wówczas przyrządzamy je zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Kiedy substancja jest jeszcze płynna, wlewamy ją do naczynia, dodajemy olejek i dokładnie mieszamy. Czekamy, aż całość stężeje.

Dodatkowo jeżeli chcemy, aby nasz odświeżacz pełnił też funkcję dekoracyjną, możemy go ozdobić. Do kulek nawadniających możemy dodać sztuczne kwiaty albo różnego rodzaju błyskotki. Natomiast przygotowując agar lub żelatynę, możemy zabarwić je na wybrany kolor za pomocą farbek spożywczych.

Zdj. główne: Debby Hudson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*