Proporcje w salonie – jak dobrać wielkość kanapy, stolika i telewizora?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przed Tobą urządzanie salonu. Oczywiste jest to, że chcesz, aby Twoje wnętrza prezentowały się jak najpiękniej. Jak to osiągnąć? Podpowiadamy – musisz zadbać o odpowiednie proporcje. Dowiedz się więcej!

Tajemnica pięknych wnętrz tkwi w proporcjach

Diabeł tkwi w szczegółach, a sekret najpiękniejszych wnętrz – w proporcjach. To właśnie odpowiednio dobrane wielkości mebli w dużej mierze decydują o tym, jak będzie prezentować się całe pomieszczenie. Poszczególne elementy wyposażenia pomieszczenia powinny grać ze sobą, tworząc inspirującą całość. Czy jest to trudne do osiągnięcia? Niekoniecznie. Jeżeli masz możliwość zasięgnięcia porady projektanta wnętrz, to oczywiście warto o tym pomyśleć, ale jeżeli tak nie jest, to również sobie poradzisz. Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach.

Czy duży telewizor to zawsze najlepsza opcja?

Zacznijmy od kwestii telewizora, ponieważ to ona bywa najbardziej problematyczna. Bardzo często jest tak, że marzymy o oglądaniu ulubionych seriali na dużym ekranie w domowym zaciszu, ale nie bierzemy pod uwagę tego, że nasz pokój dzienny – gdzie zwykle stoi telewizor – jest po prostu niewielki. W takim pomieszczeniu nie ma sensu ustawiać wielkiego telewizora, ponieważ komfort oglądania będzie znacznie mniejszy.

Eksperci mają w tym temacie określone założenia. Przykładowo w przypadku telewizorów Full HD, jeżeli odległość od kanapy wynosi 3 metry i więcej, można pozwolić sobie nawet na odbiornik mający 75 cali. Jeżeli natomiast ta odległość to około 2 metry, 55 cali będzie lepszym wyborem. W przypadku niewielkich pomieszczeń, gdzie odległość od kanapy to około 1,55 metra, przekątna 37 cm to wystarczająco.

Wielkość kanapy – jaka powinna być?

W przypadku kanapy nie da się ustalić ścisłych reguł, ale można polegać po prostu na sobie i swoich oczekiwaniach. W miarę możliwości kanapa powinna być duża i wygodna, ale także dopasowana do rozmiaru pomieszczenia. Trudno nam wyobrazić sobie ogromną kanapę w malutkim salonie, gdzie zajęłaby ona większość miejsca. Musisz postępować w tym przypadku z dużym wyczuciem, biorąc pod uwagę przede wszystkim funkcję kanapy. Jeżeli jest ona także miejscem do spania, trzeba będzie wziąć to pod uwagę, aby zostawić odpowiednią ilość miejsca.

Bywa, że kanapa ma też za zadanie oddzielać różne pomieszczenia od siebie – tak często jest w przypadku otwartych przestrzeni, gdzie mamy kuchnię, salon i jadalnię.

Stolik kawowy

W przypadku stolika śmiało można uznać, że mamy największy luz. Jest to uzupełnienie całego pomieszczenia i dekoratorski akcent. Czasami trzymamy na nim także wazon z kwiatami, książki czy gazety lub inne dekoracje. Bywa też, że na co dzień nie stoi na nim nic. Nasza propozycja? Dobierz taki stolik, jaki Ci się podoba. Tylko pamiętaj o tym, żeby nie zastawić nim całego przejścia!

Zdj. główne: Sidekix Media/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*