Artykuł sponsorowany
Renowacja to świetny sposób na to, aby Twoje wyposażenie odzyskało dawny blask bez dużych nakładów finansowych. Przeczytaj, jak łatwo możesz to zrobić samodzielnie.
Obecnie największą popularnością cieszy się renowacja starych mebli. Proces ten może obejmować poważną ingerencję w strukturę i fakturę mebla, uzupełnienie ewentualnych ubytków, ale również sprowadzać się do prostego zamaskowania powierzchownych defektów. Wszystko zależy od stanu wyposażenia oraz naszej kreatywności. Świetną alternatywą dla kupowania nowych mebli może być zwykłe przemalowanie frontów szafek czy odnowienie designerskich perełek, kupionych za grosze z drugiej ręki. Przy renowacji przydatne będą m.in.: farba do malowania mebli, zestaw pędzli o różnej grubości i szerokości, papier ścierny o różnej gradacji do usunięcia starej powłoki, impregnat, klej do drewna, szare mydło do wstępnego oczyszczenia mebla, preparat do zmywania lakieru czy bejca.
Szczególnie modne we wnętrzach jest teraz oryginalne wyposażenie z PRL-u – jeśli posiadasz w swojej kolekcji np. kultowy fotel 366, meblościankę, komodę jamnik czy fotel uszak, to po niewielkiej renowacji możesz na tych meblach sporo zarobić lub sprawić, żeby stały się dumną ozdobą Twojego mieszkania. Stare meble opowiadają własną historię, nadają oryginalności aranżacji, a często są nawet lepszej jakości niż tzw. fast fashion furniture. Nie bez powodu stare meble z litego drewna były często przekazywane z pokolenia na pokolenie, a mimo to były w stanie przetrwać próbę czasu. Meble produkowane na masową skalę zaśmiecają środowisko, są nietrwałe i szybko wychodzą z mody.
W przypadku antyków i drewnianych przedmiotów o delikatnej konstrukcji warto powierzyć ich renowację profesjonalistom, niezależnie od tego, czy przedmiot ma być obiektem muzealnym czy wrócić do regularnego użytku. Szczególnie skomplikowanym procesem może być profesjonalna renowacja historycznych pojazdów i powozów konnych. Jeśli szukasz doświadczonej firmy, która oferuje takie usługi, sprawdź renowacje i rekonstrukcje historycznych powozów konnych wykonane przez manufakturę Zenona Mendyki, które są dostępne na stronie: mendyka.pl.
Renowacja skórzanej tapicerki, niezależnie od tego, czy chodzi o skórę w aucie, czy meble w domu, jest kosztowna i pracochłonna, ale często nadal bardziej opłacalna niż wymiana wyposażenia na nowe. Szybkie przecieranie się skóry może wynikać z nieprawidłowej pielęgnacji i pominięcia stosowania impregnatów. W przypadku renowacji żeliwnych i stalowych przedmiotów szczególnie problematyczne może być usunięcie rdzy – konieczne może być zastosowanie szlifierki oraz farby przeznaczonej do nakładania bezpośrednio na rdzę. Natomiast przy profesjonalnej, masowej renowacji przedmiotów metalowych nieocenioną pomocą może okazać się lakiernia proszkowa.
Fot.: Simon Kadula/unsplash.com