Odwodnienie wykopu – gdzie jest potrzebne?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Bardzo często odprowadzanie wody z miejsc narażonych na jej odkładanie się stanowi jedyny sposób dotarcia do miejsc znajdujących się pod jej powierzchnią np. w celu przeprowadzenia dalszych prac związanych ze stawianiem nowych obiektów lub ich modernizacją. Oczywiście potrzeba ta zależy w głównej mierze od miejsca przeprowadzenia prac oraz od czasu ich trwania. Cały proces obejmuje przede wszystkim projekt odwodnienia oraz zakup lub wynajem specjalistycznych urządzeń przeznaczonych wyłącznie w tym celu. Dlaczego i gdzie należy zadbać o odpowiednie wykopu? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu!

Czym odwadnia się wykopy?

Odwadnianie wykopów można przeprowadzić na kilka standardowych sposobów. Najpopularniejsze są z całą pewnością systemy odwadniania za pomocą igłofiltrów, które skutecznie odprowadzają wody gruntowe z całego poziomu znajdującego się ponad filtrem umieszczonym na samym końcu długiej na około 6 m rury. Z reguły to rozwiązanie wykorzystuje się najczęściej, wymaga jednak zakupu nie tylko kosztownych urządzeń, lecz także sporych nakładów na ich utrzymanie, serwisowanie i konserwację. Coraz częściej jednak stawia się na usługę wynajmu.

Równie popularna jest standardowa pompa do odwodnienia wykopu, która służy do odsysania wody za pomocą specjalistycznej pompy, która charakteryzuje się łatwą obsługą oraz szybką, lecz bardzo wydajną pracą. Jest niezastąpiona w miejscach, gdzie odwadnianie ma być cykliczne, zatem w wykopach chwilowych, gdzie odprowadza się wody gruntowe lub opadowe. W tym przypadku jednak również optymalnym pomysłem jest wynajem – zakup urządzenia potrafi być kosztowny. Warto, aby go ponosiły wyłącznie firmy, które będą z tych urządzeń korzystać na co dzień.

Można również postawić na standardowe powierzchowne odwadnianie wykopów za pomocą drenaży, studni i rowów, które cechują się bardzo niską ceną w stosunku do oferowanych możliwości.

Odwodnienie wykopu – kiedy warto je przeprowadzić?

Zawsze, niezależnie od zastosowań i oczekiwań, warto postawić na projekt odwodnienia wykopu, który służy do dokładnego, precyzyjnego wyznaczenia zakresu całych prac i wybrania prawidłowego rozwiązania dla danej sytuacji. To rozwiązanie wybierane przede wszystkim przez odpowiedzialnych przedsiębiorców, dla których liczy się bezpieczeństwo oraz postęp prac w sposób zgodny z założeniami. 

Kiedy warto postawić na odwodnienie wykopu? W sytuacji, gdy niezbędne będzie:

  • przeprowadzenie okresowego odwodnienia np. w celu obniżenia poziomu wód gruntowych dla prac cyklicznych, np. napraw elementów infrastruktury znajdujących się pod jej poziomem;
  • obniżenie poziomu wód gruntowych na placu budowy, które uniemożliwiają przeprowadzenie np. procesu wykonania fundamentów;
  • zmiana właściwości fizycznych gleby, w tym zwiększenie jej gęstości i zmniejszenie ryzyka wystąpienia różnych niepokojących rezultatów, w tym np. obsunięć i zawaleń.

Warto kupić czy wynająć sprzęt niezbędny do przeprowadzenia odwodnienia?

Proces odwadniania wykopu jest stosunkowo kosztowny, głównie z uwagi na rosnącą cenę sprzętu, w tym pomp lub igłofiltrów. Na zakup decydują się przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy będą je często wykorzystywać podczas prac budowlanych. Wynajem z kolei jest popularny w szczególności wśród firm, które wykorzystują je tylko okazjonalnie.

Fot.: visionart.av/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*