Coraz częściej we wnętrzach stosuje się bieżniki jako dywany. Stały się one bardzo popularne i cieszą się sporym zainteresowaniem wśród miłośników rękodzieła i naturalnych dekoracji do domu.
Samodzielne wykonanie bieżnika nie jest aż tak trudne, jak może się na początku wydawać. Jeżeli interesują Cię ciekawe i niebanalne ozdoby do wnętrza, a dodatkowo uwielbiasz przedmioty DIY, będzie to coś dla Ciebie! Bieżnik ze sznurka będzie nie tylko estetyczny, ale także praktyczny.
Pomieszczenia, które znajdują się w naszych domach, posiadają zróżnicowane metraże. Z tego względu każdy pokój urządzamy trochę inaczej oraz zgodnie z jego przeznaczeniem. Podobnie będzie z dywanami – różne powierzchnie będą wymagać odmiennych rozmiarów.
W przypadku małych wnętrz idealnym rozwiązaniem będzie właśnie bieżnik. Niewielki dywan może być świetną ozdobą każdego mieszkania. Sprawdzi się również w każdym wnętrzu, w którym znajduje się śliska podłoga. Z tego powodu bieżnik to idealne rozwiązanie do minimalistycznych pomieszczeń kuchennych, a także do klasycznych łazienek.
Bieżniki mogą także być stosowane jako ochrona mebli przed zniszczeniem i estetyczne nakrycie stołu. Zazwyczaj mają wówczas szerokość około 40–45 cm i są położone poziomo na środku stołu. Są więc znacznie węższe niż obrus, jednak dają ciekawy efekt.
Można je również ułożyć w poprzek – wszystko zależy od Twoich preferencji. Ta opcja sprawdzi się z pewnością podczas mniej formalnych spotkań, kiedy chcesz w oryginalny sposób ozdobić stół. W zależności od gustu bieżnik można wybrać lub zrobić w dowolnych kolorach oraz z rozmaitymi wzorami. To doskonały element, który może pomóc przełamać monotonny charakter wnętrza i nadać mu nieco ekstrawagancji.
W tym przypadku wszystko będzie zależało od średnicy bieżnika. Na początek weź kartkę oraz długopis i spróbuj stworzyć schemat swojego projektu, aby orientacyjnie sprawdzić, ile sznurka będziesz musiał kupić.
Na początek zrób małą próbkę z dowolnego sznurka przy pomocy wybranego przez siebie splotu. Następnie spruj go i zmierz, ile sznurka wykorzystałeś do zrobienia pierwszego pierścienia. Jeśli będzie to – dla przykładu – 40 m, to każdy kolejny pierścień będzie wielokrotnością tej liczby.
W internecie można znaleźć wiele darmowych filmików, które doskonale pokazują, jak samodzielnie wykonać bieżnik. Nauka podstawowych splotów zajmie tylko kilka minut, a może stać się początkiem nowej pasji. Jeśli chcesz połączyć sznurki, najlepiej zszyj je zwykłą igłą i nićmi. Lepiej nie wiąż ich, ponieważ może powstać nieestetyczny duży supeł. Dobrym rozwiązaniem może być też związanie dwóch sznurków i kontynuacja za pomocą szydełka.
W przypadku, kiedy Twój bieżnik zaczyna falować i chcesz to naprawić, będziemy musieli Cię zmartwić. Należy spruć go do momentu, w którym zaczął falować, i splatać go od tego miejsca, dodając mniej oczek. W przypadku większych dywanów można próbować robić kolejne okręgi bez dodawania do nich oczek.
Warto pamiętać, że najczęściej możesz prać rękodzieło w pralce, jednak w obniżonej temperaturze. Następnie wystarczy wysuszyć bieżnik na płasko. Zaraz po wypraniu bieżnik będzie mógł być trochę sztywny, ale szybko powróci do pierwotnego stanu.
Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com