Jak oświetlić posadzkę w ogrodzie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wbrew pozorom ogród to integralna część domu. Jest istotnym elementem aranżacji zewnętrznej, dlatego jego atuty powinny być dobrze wyeksponowane. Odpowiednia lokalizacja źródeł światła nam w tym pomoże. 

Oświetlony ogród będzie wyglądał pięknie nie tylko w ciągu dnia, ale i wieczorem. Oczywiście, nie zapominajmy w tym wszystkim o wygodzie i naszym bezpieczeństwie. 

Jakie miejsca oświetlić w ogrodzie? 

Warto oświetlić każdą część utwardzanej powierzchni, jaka znajduje się w obrębie terenu zewnętrznego. Mowa tu nie tylko o pięknej posadzce, którą wyłożone są ogrodowe alejki i taras. Wjazd i wejście do domu również powinno być wyposażone w źródła światła. Ta sama zasada dotyczy furtki i schodów wejściowych. 

Furtka wejściowa

Furtkę wejściową poleca się oświetlić pojedynczym punktem świetlnym, padającym z góry (o ile bramka ma daszek). Tak zainstalowana lampa ma zastosowanie praktyczne: dobrze oświetla klamkę, dzwonek oraz zamek.

Ścieżka prowadząca do drzwi wejściowych

Tu świetnie sprawdzi się oświetlenie podkreślające posadzkę lub kostkę brukową. Jeśli masz możliwość, wzdłuż ścieżki zainstaluj źródła światła padające z dołu na drogę. Z kolei lampy zainstalowane na słupkach oświetlą drogę z góry. Pamiętaj, że im krótsza ścieżka do domu, tym niższe powinny być lampy. Inaczej proporcja wielkości zostanie zaburzona, a całość nie będzie wyglądała tak dobrze.

Drzwi wejściowe

To punkt centralny, który powinien być dobrze oświetlony. Wracając wieczorem, domownik musi mieć dobrze widoczną klamkę i zamek. Ponadto uchroni nas to przed szybkim porysowaniem drzwi wejściowych. W tym miejscu lampy mogą zostać wyeksponowane. Światło z nich powinno padać na posadzkę okalającą drzwi wejściowe. Tutaj najlepiej sprawdzą się wiszące lampy rozmieszczone symetrycznie po obu stronach drzwi wejściowych.

Schody wejściowe

Rodzaj oświetlenia zależny jest od wysokości schodów. Gdy są niskie, zwisające lampy okalające drzwi wejściowe i podkreślające posadzkę powinny wystarczyć. W przypadku wysokich i dużych schodów świetnie sprawdzi się podkreślenie każdego stopnia osobnym źródłem światła, np. mogą to być oprawy montowane w ich bocznej części. Dysponując murowaną balustradą, to w niej można umieścić kinkiety. Z kolei ażurowa barierka ma to do siebie, że wygląda lekko, warto podkreślić jej finezję przy pomocy lamp montowanych na słupkach. 

Posadzka w ogrodzie i na tarasie

Możliwość korzystania z tarasu i ogrodu powinna istnieć niezależnie od pory dnia, dlatego niezwykle ważne jest doświetlenie tych terenów. Wieczorne światło daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala cieszyć się pięknem podświetlonych roślin. Miejscem, które warto oświetlić, jest taras oraz altana. Pamiętajmy, że ścieżki do nich prowadzące powinny być wyposażone w świetlne punkty, co nie pozwoli zdeptać roślin, pięknie podkreśli drogę oraz da poczucie przestrzeni. 

Zadaszony taras i altanę zaleca się oświetlić pojedynczą lampą zawieszoną nad stołem. Altana może mieć zamontowane pojedyncze kinkiety na jej bocznych ścianach. Na tarasie powinna wystarczyć jedna lampa, ponieważ będzie on czerpał światło z innych punktów zlokalizowanych wokół domu. Jeśli dysponujemy tarasem niezadaszonym, warto wokół niego ustawić światła zamontowane na słupkach ogrodowych. Mogą być na stałe przytwierdzone do podłoża lub przenośne, montowane okazjonalnie. 

Jakie oprawy i żarówki do ogrodu?

Do oświetlenia posadzki ogrodowej nie poleca się używać zwykłych żarówek. Lepiej zamontować halogeny i świetlówki kompaktowe. Równie dobrze sprawdzają się rtęciowe źródła światła. Pamiętaj, że lampy zamontowane na stałe w ogrodzie muszą mieć wysoki współczynnik IP, czyli szczelność oprawy. Dla ogrodu przydomowego współczynnik ten wynosi minimum 44. Co więcej, lampy powinny mieć odpowiedni rodzaj izolacji elektrycznej, należący do I lub II klasy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*