Rachunki za prąd przychodzą coraz większe, a Ty nie masz pojęcia, jak to się dzieje? Chcesz zacząć wydawać mniej na prąd, ale nie wiesz, jak to zrobić? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem i przekonaj się, jakie są najlepsze sposoby na oszczędzanie energii w domu.
Błędem wielu osób jest pozostawianie światła, telewizji lub radia włączonych nawet po wyjściu z pokoju. Nawet jeśli wychodzisz na pięć–dziesięć minut najlepiej zrobisz, jeśli wyłączysz wszystkie światła. Staraj się nie zostawiać włączonych nawet małych lampek na noc. Po wprowadzeniu takich zmian możesz zauważyć różnicę na rachunku za prąd. Zużycie energii zostanie zmniejszone, dzięki czemu będziesz płacić mniej.
Wydawać się może, że tak drobne zmiany nie mają żadnego znaczenia, a jednak zastąpienie żarówki tradycyjnej LED-ową może zmienić naprawdę wiele. Żarówki LED-owe są energooszczędne, a co więcej służyć mogą nawet przez kilka lat. Ich wymiana przyczynia się do wygenerowania nawet 80-procentowej oszczędności energii. Taka różnica z pewnością będzie widoczna na rachunkach za prąd.
Jeśli pracujesz w domu lub masz dzieci, pamiętaj o tym, by biurka ustawiać przy oknach, żeby wykonywanie prac zawodowych lub nauka mogły odbywać się przy naturalnym świetle. Dzięki temu włączenie lampki nie będzie konieczne, co doskonale wpłynie na budżet domowy. Dodatkowo nie można zapomnieć o tym, że przy świetle naturalnym oczy meczą się najmniej. Przez takie ustawienie mebli możesz dobrze wpłynąć nie tylko na oszczędności, ale również zdrowie oczu swoich i najbliższych.
Obecnie nowoczesna technologia pozwala na wiele udogodnień domowych. Możliwe jest zastosowanie przyciemniaczy i regulatorów natężenia światła w domu. To oznacza, że włączona lampka nie musi zawsze świecić najjaśniej. W kilka sekund można nieco ją przyciemnić, co generować będzie oszczędności. Natężenie światła można dostosować do pory dnia i swoich indywidualnych potrzeb. Przy czytaniu książki potrzebne jest więcej światła, zaś przy oglądaniu filmu można go dać nieco mniej.
>> Zobacz inne praktyczne porady domowe
Oszczędzanie prądu w domu można zaplanować już na etapie remontu i urządzania mieszkania. Wystarczy wybrać jasne kolory ścian, by w pomieszczeniach od razu było jaśniej, nawet po zmroku. Białe, beżowe lub żółte kolory farb na ścianach sprawiają, że potrzeba będzie znacznie mniej oświetlenia, by było w nich wystarczająco jasno. Dodatkowo warto wiedzieć, że takie barwy optycznie powiększają pomieszczenia.
Wiele osób popełnia ten błąd i włącza pralkę lub zmywarkę, kiedy urządzenie nie jest zapełnione. Cała pojemność maszyny powinna być wykorzystana, by jej używanie było oszczędniejsze. Jeśli pralka i zmywarka zostaną wykorzystane w 100 procentach, to rzadziej będziesz ich używać. To kolejny sposób na obniżenie rachunków za prąd.
Wydawać się może, że komputer, lampka, czy odkurzacz, które nie są używane, a pozostają podłączone do kontaktu, wcale nie pobierają energii. Prawda jest taka, że pobierają ją cały czas, jednak w minimalnych ilościach. Jeśli jednak takich urządzeń w domu jest kilka i pozostają one non stop podłączone do gniazdek, to rachunek za prąd z pewnością znacząco wzrośnie. Wystarczy je odłączyć, by zauważyć różnicę.
Jeśli jednak nie chce Ci się chodzić każdego dnia, żeby podłączać i odłączać wszystkie urządzenia, to doskonale sprawdzi się listwa zasilająca. Do jednej listwy można podłączyć wiele urządzeń, a wystarczy wyciągnąć z gniazdka wtyczkę od listwy lub wyłączyć przepływ prądu – co możliwe jest przy pomocy czerwonego guzika montowanego w listwach – a wszystkie podłączone do niej urządzenia zostaną odcięte od prądu.
To rozwiązanie polecane jest osobom, które mają w swojej kuchni kuchenkę indukcyjną. Dla skrócenia czasu gotowania lub smażenia najlepiej stosować pokrywki do garnków i patelni. Dzięki temu woda lub potrawy szybciej się zagrzeją, a generowane ciepło nie będzie utracone.