Do wykonania masła wcale nie potrzeba wyszukanych składników. Kilkadziesiąt lat temu nic nie było w sklepach, a nasze prababcie całkiem dobrze sobie radziły z jego produkcją. Co więcej, aby zrobić wysokiej jakości masło, wcale nie musisz mieć doświadczenia, wystarczy Ci jedynie dobra śmietana i cierpliwość do jej ubicia.
Masło domowe ma krótki skład, a sposób i warunki jego przygotowania są nam dobrze znane. Sklepowe produkty nie mogą się tym pochwalić. Producenci szeroko reklamują swoje produkty jako zdrowe i pozbawione konserwantów. Niestety po sprawdzeniu listy składników mija się to z prawdą.
W przepisach prawa „masło” to nazwa zarezerwowana dla produktów spożywczych, które w swoim składzie mają jedynie tłuszcz mleczny bez żadnych zbędnych dodatków. Niestety na sklepowych półkach można znaleźć „miks tłuszczowy”, który do złudzenia przypomina masło, a nim nie jest. W jego składzie tłuszcz mleczny zamieniono na niskiej jakości tłuszcz roślinny, którego konsystencja jest bardzo podobna. Tego typu produkty zawierają również dużą ilość barwników i emulgatorów.
Masło produkowane w domowych warunkach szczyci się bogactwem witamin, minerałów, a powstała jako produkt uboczny maślanka jest pełna wartościowych bakterii. Oczywiście im naturalniejsza śmietana, tym więcej wartości odżywczych zawartych w maśle.
Do zrobienia masła będziesz potrzebować:
Do wyprodukowania masła najlepsza jest słodka i w pełni naturalna śmietana kupiona od zaprzyjaźnionego rolnika. Jeśli jednak nie mamy do takowej dostępu, warto wybrać w sklepie tą lepszej jakości.
Kupując produkt, zwróć uwagę na jego skład. Śmietana musi mieć co najmniej 30–36% tłuszczu, a liczba składników powinna być maksymalnie krótka. Opcjonalnie mogą pojawić się tam żywe kultury bakterii. Niestety, musisz wziąć pod uwagę fakt, że nawet najlepszej jakości śmietana czasem się źle ubija, a powstałe masło ma złą konsystencję. Nie warto się zrażać, tylko kolejnym razem kupić inny produkt. W końcu znajdziemy ten idealny.
Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze śmietany. Jeśli będzie za ciepła, to masło wyjdzie miękkie, trudne do wypłukania i uformowania w odpowiedni kształt. Z kolei zimna bardzo trudno się ubija. Jej temperatura powinna wynosić około 17 °C. Na pół godziny przed rozpoczęciem produkcji masła, warto ją wyciągnąć z lodówki.
Jeśli do produkcji masła będziesz używać ręcznego miksera, zalecamy umieścić śmietanę w wysokim słoju. Inaczej będzie ona mocno chlapać, a wokół zrobi się bałagan.
Do wysokiego pojemnika lub robota kuchennego wlewamy 600 g śmietany 30% lub 36%. Następnie należy ubijać ją przez około 5 minut. Śmietana powinna zmieniać swoją konsystencję. Najpierw będzie płynna, następnie przybierze konsystencję bitej śmietany, a końcowym efektem powinno być oddzielenie się jej płynnej części od twardych grudek zbitego tłuszczu. W tym momencie należy skończyć ubijanie.
Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji, całość rozdziel. W tym celu należy przygotować dużą miskę, a na nią nałożyć sitko. Następnie przelać mieszaninę tak, aby w naczyniu była tylko maślanka, a na sitku grudki tłuszczu. Odcedzona maślanka jest gotowa do spożycia. Można ją wypić, dodać do naleśników, koktajli, czy smoothie.
Zbity tłuszcz zbierz z sitka i uformuj rękoma zwartą bryłę o zaokrąglonym kształcie. Następnie masło przełóż do miski z zimną wodą celem wypłukania z niego resztek maślanki. Rób to przez jakiś czas, jeśli woda przybierze mętny, biały odcień, wymień ją. Czynność powtarzaj do momentu, aż ciecz po płukaniu będzie całkowicie przezroczysta. Po zakończeniu, możesz nadać masłu ostateczną formę.
Domowe masło możesz przechowywać w lodówce do 10 dni. Jeśli powstało go bardzo dużo, zaleca się zamrożenie nadmiaru. Produkt może być przechowywany w zamrażarce od 6 do 8 miesięcy. Alternatywą jest użycie go celem zrobienia z niego masła klarowanego.