Jak urozmaicić sportową dietę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dieta ma ogromne znaczenie w przypadku osób aktywnych fizycznie. Sportowcy, zarówno profesjonalni, jak i amatorscy, powinni zwracać szczególną uwagę na to, co trafia na ich talerze oraz w jakiej ilości. Podpowiadamy więc, w jaki sposób można nieco urozmaicić sportową dietę.

Co powinni jeść sportowcy?

Dieta dla sportowca powinna być przede wszystkim zbilansowana i dobrana do wysiłku oraz uprawianej dyscypliny. Jak więc powinna wyglądać typowa sportowa dieta? Przede wszystkim nie może ona ograniczać żadnego z makroelementów. Węglowodany są szczególnie ważne, ponieważ to one dają energię, co oznacza, że są swego rodzaju paliwem do treningu. Białko zaś stanowi materiał energetyczny i budulcowy, natomiast tłuszcze także dostarczają do organizmu energię, choć ich udział powinien być mniejszy niż węglowodanów. Pamiętaj także, aby wybierać zdrowe i pełnowartościowe posiłki i produkty oraz aby unikać wysokoprzetworzonego jedzenia. 

Jako źródło węglowodanów genialnie sprawdzą się pełnoziarniste makarony i pieczywo, ryż, kasze, warzywa oraz owoce w niewielkiej ilości. Źródłem białka może być mięso lub jego wegańskie substytuty, ryby, rośliny strączkowe, migdały oraz nabiał taki jak twaróg, jogurty, a w szczególności jogurty islandzkie oraz mascarpone bez laktozy. Zdrowym źródłem tłuszczu będą zaś oleje roślinne, oliwa z oliwek, orzechy oraz awokado.

Trening a jedzenie

Planując swoją dietę, warto także uwzględnić pory treningów oraz ich długość. Pamiętaj też, że każdy posiłek przedtreningowy należy spożyć mniej więcej 30 minut do 1 godziny przed rozpoczęciem ćwiczeń. 

Jeśli trenujesz rano, to Twój posiłek przed treningiem powinien być obfity przede wszystkim w węglowodany. Dobrą propozycją będzie na przykład owsianka lub jogurt naturalny z domową granolą. 

Jeśli zaś trenujesz w południe lub po południu, to posiłek może być mniej obfity w węglowodany. W przypadku treningów wieczornych możesz natomiast postawić jedynie na szybką przekąskę przed wizytą na siłowni.

Odżywki i suplementy

Ciekawym dodatkiem do diety sportowców są także różnego rodzaju odżywki i suplementy, które pomagają w osiąganiu lepszych efektów. Często są one także przydatne podczas diety redukcyjnej lub diety mającej na celu przybranie masy mięśniowej. Pamiętaj jednak, aby zawsze wybierać sprawdzone i bezpieczne suplementy i odżywki, na przykład Inkospor, oraz aby każdą suplementację w pierwszej kolejności skonsultować z lekarzem.

Fot. Yoav Aziz/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*