Hamak na balkonie? Czemu nie!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Hamak to odwieczny symbol relaksu. Zazwyczaj kojarzy nam się z plażą, piaskiem i wakacjami. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by hamak pojawił się na naszym balkonie. Poczuj się jak na wakacjach podczas pracy zdalnej! 

Nawet jeśli Twój taras lub balkon odznacza się małym metrażem, można łatwo wymierzyć, czy jest szansa na funkcjonalny montaż wiszącego fotela. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o hamakach – od krótkiej historii, poprzez rodzaje dostępne na rynku, aż po sposób montażu. Miłej lektury!

Parę słów o korzeniach 

Zastanawiałeś się kiedyś, skąd właściwie wywodzą się hamaki? Według historyków, hamaki pojawiły się już 2000 lat temu w Ameryce Środkowej i Południowej. W tym przypadku matką wynalazku była nie tyle potrzeba, co klimat. 

>> Zobacz też: Co warto zasadzić na balkonie na wiosnę?

Przewiewne struktury łóżek z włókien drzewnych i sizalu zapewniały przewiew podczas upalnych nocy w tropikalnych warunkach. Podniesienie ciała na parędziesiąt centymetrów nad ziemię pomagało uchronić przed ukąszeniami jadowitych węży, pająków oraz innych zagrażających stworzeń. Do Europy hamaki dotarły… na statku. Wraz z Krzysztofem Kolumbem powracającym z nowego lądu. 

Rodzaje hamaków

Hamak klasyczny 

Czyli najbardziej pospolity rodzaj. Jest to kawałek tkaniny lub ażurowej plecionki, który mocuje się przy pomocy lin i haków do dwóch punktów podparcia. Jeśli chcesz rozwiesić hamak w ogrodzie, wystarczą dwa drzewa oddalone od siebie o odpowiednią odległość (około 2 metry). Na balkonie można wspomóc się stelażem.

Hamak amerykański

Tzw. hamaki z poprzeczką. Jest to udoskonalona wersja hamaka klasycznego, w którym przez boczne przestrzenie zostały przewleczone dodatkowe poprzeczki, mające stabilizować całość. Faktycznie pomagają napinać konstrukcję, jednak przez to staje się ona bardziej podatna na ruch i łatwo z niej spaść.

Hamaki meksykańskie 

To te najbardziej pierwotne hamaki, stworzone z bawełnianego sznurka lub liny. Wyróżniają się ażurową konstrukcją i wyjątkowym komfortem – łatwo bowiem dopasowują się do ciała. Problemem jest ich rozkładanie i składanie, gdyż sznurki mogą zaplątywać się w supły. Są również bardzo cenione jako element ozdobny aranżacji w stylu boho, zwłaszcza egzemplarze ozdobione dodatkowymi sznurkami.

Hamaki kolumbijskie 

To zdecydowanie propozycja dla fanów mocnych faktów i sweterkowych splotów. Hamaki kolumbijskie wykonane są z szerokich pętelek, a sama powierzchnia tych ręcznie wykonywanych egzemplarzy jest wyjątkowo duża – zazwyczaj mieszczą przynajmniej 2 osoby. Najwyższą jakością cieszą się te pochodzące oryginalnie z Kolumbii. 

Hamaki brazylijskie

Hamaki brazylijskie to idealne rozwiązanie na balkony, a nawet… do salonu czy sypialni. Są to wiszące, materiałowe fotele, podwieszane na podłużnej, drewnianej belce, którą z kolei przyczepia się do haka na suficie. Stanowią połączenie hamaka, fotela i huśtawki, dzięki czemu są uwielbiane przez dzieci. Hamaki brazylijskie można umieszczać w różnych miejscach domu i ogrodu – wystarczy tylko zamontować haki, a sam fotel dowolnie przemieszczać.

Jaki rodzaj wybrać na balkon? 

Jeśli nie chcesz bawić się w wiercenie otworów i odpowiednie ustawianie hamaka, wybierz taki na stelażu – wystarczy rozłożyć go na balkonie i cieszyć się dodatkowym miejscem do siedzenia i relaksu. 

Często wybieranym rozwiązaniem jest również hamak brazylijski, gdyż w razie dużego zawilgocenia można bez problemu przewiesić go do sypialni lub salonu. Stanowi również ciekawy dodatek aranżacyjny. Warto przy tej okazji wspomnieć o “kokonach” – fotelach na stelażu, wykonanych najczęściej z wikliny i rattanu. Tworzą one zamkniętą przestrzeń wypełnioną poduszkami, w której można odciąć się od zewnętrznego świata i wyciszyć. 

Jak zamontować hamak? 

Zanim weźmiesz wiertarkę w dłoń, dokładnie sprawdź warunki konstrukcyjne balkonu. Jak grube są ściany? Czy są na nim elementy konstrukcyjne (np. belki), o które można zaczepić liny? Jaka odległość dzieli jedną ścianę od drugiej? Zamontowanie hamaka opiera się na wywierceniu otworów i umocowaniu w nich kołków. Weź pod uwagę ciężar potencjalnych użytkowników. Minimalna głębokość otworów w betonie powinna wynosić 10 cm.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*