Lakierobejca, lazura czy impregnat? Czego użyć do odświeżenia drewna na zewnątrz?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Drewno na zewnątrz pozytywnie wpływa na wygląd nieruchomości. Ten świetnie wyglądający materiał jest jednak narażony na uszkodzenia, głównie ze względu na zgubne działanie wiatru, a także innych czynników pogodowych. Żeby utrzymać drewno w odpowiednim stanie, warto dowiedzieć się więcej na temat sposobów na odświeżenie materiału.

Dlaczego trzeba dbać o drewno?

O drewno należy dbać ze względu na kilka powodów. Materiał jest podatny na uszkodzenia związane z działaniem śniegu i deszczu, ale także i wahań temperatury. To właśnie pogoda wpływa zgubnie na jego stan. Negatywnym działaniem cechują się również promienie UV pochodzące ze światła słonecznego – rozkładają zawartą w materiale ligninę.

Efektem oddziaływania wymienionych czynników jest m.in. utrata koloru powierzchni drewna. Na materiale mogą się też pojawić drobne cząsteczki brudu negatywnie wpływające na jego wygląd, a nieusuwane – również na jego stan techniczny. Na szczęście są sposoby na to, żeby utrzymać drewno w odpowiedniej kondycji.

Lakierobejca, lazura czy impregnat? Co wybrać do impregnacji drewna?

W sklepach można znaleźć rozmaite produkty nadające się do pielęgnacji drewna. Jednak co konkretnie stosować do poszczególnych odmian? Lakier, olej, a może bejcę? 

Jeśli chodzi o twarde drewno, na przykład tropikalne, czy drewniane podkłady z daglezji, należy stosować oleje. Z kolei w przypadku miękkich odmian materiału takich jak m.in. świerk czy sosna, z których robi się altany ogrodowe, sprawdzą się lazury. Niektóre z produktów są pigmentowane, dzięki czemu podkreślają kolor materiału, a dodatkowo chronią go przed promieniowaniem UV.

Impregnat sprawdzi się w przypadku mebli. Specyfik chroni je przed szarzeniem i utratą kolorów. Jeśli resztki jedzenia czy napojów nie będą mogły być zmyte bez pozostawiania osadu, należy potraktować meble olejem pielęgnacyjnym. Dobrze jest to robić od dwóch do trzech razy w roku. W sklepach można znaleźć takie produkty jak oleje bezbarwne i pigmentowane.

Jak czyścić meble z drewna?

Ważną kwestią jest też to, w jaki sposób dbać o meble z drewna. Trzeba je regularnie czyścić. Najlepiej zrobić to na początku i na końcu sezonu ogrodniczego. Dobrym sposobem na dbanie o drewniane meble jest używanie roztworu z naturalnego mydła. Takie specyfiki wyróżniają się nie tylko działaniem czyszczącym, ale także odtłuszczającym.

Do czyszczenia mebli z drewna warto używać ścierek z mikrofibry. To dlatego, że wydobywają olej z drewna. Dobrze jednak wiedzieć, że również standardowa, bawełniana, sucha szmatka lub chusteczka będą odpowiednie. Stosując elementy czyszczące z tych materiałów, można być przekonanym, że na drewnie nie pozostanie woda z mydłem.

Konserwacja mebli

Jest też inny sposób na konserwację mebli. Można to zrobić za sprawą szlifowania. Z reguły jest to konieczne wtedy, gdy elementy wyposażenia zszarzały, pojawiła się na nich warstwa patyny lub powierzchnia stała się chropowata. Warto wykończyć powierzchnię mebli za pomocą papieru ściernego o stopniu ziarnistości 100–120. Trzeba przy tym pamiętać, aby nie stosować dużej siły nacisku.

Zdj. główne: Tim Mossholder/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*