5 pomysłów na jesienne skrzynki balkonowe

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nawet późną jesienią możemy się zachwycać pięknie zaaranżowanymi skrzynkami balkonowymi. Koniec lata nie oznacza końca kwiatowych kompozycji. Do wyboru mamy wiele kwiatów w jesiennych kolorach, dzięki którym stworzymy nastrojowe aranżacje w balkonowych skrzynkach.

Wśród jesiennych roślin zdecydowanie królują wrzosy. Warto jednak zwrócić uwagę również na chryzantemy, astry czy aksamitki i cyklameny. Takie kwiaty będą atrakcyjnie wyglądać w skrzynkach. Ozdobiony nimi nawet najmniejszy balkon rozjaśni pierwsze chłodne wieczory. Przedstawiamy kilka pomysłów, jak zaaranżować balkonowe skrzynki.

Wiklinowe skrzynki z wrzosami

Jesień bez wątpienia kojarzy się z wrzosami. Te romantyczne drobne kwiaty najlepiej prezentują się w rustykalnych wiklinowych skrzynkach. Dobrym pomysłem będzie także posadzenie ich w starych koszach. Wśród efektownych odmian wrzosów możemy wyróżnić:

  • Alba Plena,
  • Elsie Purnell,
  • Colette,
  • Larissa,
  • Darkness,
  • Radnor,
  • Allegro.

Wrzosy będą pięknie wyglądać zarówno w grupie, jak i sadzane pojedynczo. Możemy również zestawiać je z innymi kwiatami, na przykład kocanką włochatą, gloterią, dąbrówką czy starcem popielnym, albo z trawami ozdobnymi. Uroku kompozycji dodadzą niewielkie ozdoby w postaci oplecionej wokół skrzynki rafii w naturalnym kolorze, paru gałązek z czerwonymi owocami dzikiej róży i jarzębiny bądź bukietu kolorowych jesiennych liści.

Gliniana skrzynka z chryzantemami

Chryzantemy kojarzą się z listopadowym świętem pełnym zadumy, ale dzięki swoim złocistym kolorom rozświetlą jesienny balkon. Ich drobne kwiaty, przypominające kule płatków lub kolorowe stokrotki, najlepiej zaprezentują się w masywnych glinianych skrzynkach. Możemy wybierać wśród chryzantem o płatkach białych, złotych, fioletowych i czerwonych. Mniejsze chryzantemy warto sadzić w grupach albo zestawiać z innymi roślinami, na przykład z żurawkami o ozdobnych liściach. Wokół skrzynek z chryzantemami możemy ułożyć kompozycję z jabłek i pomarańczowych lub żółtych dyni.

Drewniana skrzynia z jesiennymi kompozycjami

Choć wrzosy i chryzantemy są najpopularniejszymi jesiennymi kwiatami, to warto zwrócić uwagę także na inne rośliny, które warto posadzić na balkonie. W drewnianej skrzynce możemy ułożyć kompozycję z astrów i aksamitek. Ich pomarańczowo-żółte płatki utrzymują swoją barwę aż do października. W większej skrzynce warto połączyć astry i aksamitki z trawą ozdobną, na przykład turzycą lub rozplenicą, dzięki której cała kompozycja zyska swobodny charakter. Dookoła kwiatów możemy ułożyć orzechy i małe dynie.

Gliniana skrzynia z roślinami zimozielonymi

Jesienne kompozycje w balkonowych skrzynkach nie muszą się opierać jedynie na złocistych kwiatach. Warto zdecydować się również na kilka gatunków roślin zimozielonych. Kosmatka owłosiona o pokroju kuli dorasta jedynie do 15 cm wysokości, więc dobrze prezentuje się posadzona w grupach. Kolejną rośliną, na którą możemy zwrócić uwagę, jest bukszpan, który dobrze wygląda w niskich skrzynkach. Prawdziwą ozdobą balkonu będzie także bluszcz pospolity.

link

Drewniana skrzynia z dyniami

Balkon w jesiennej odsłonie może zostać ozdobiony nie tylko kwiatami, lecz także dyniami. Większą drewnianą skrzynię warto wypełnić pomarańczowymi, żółtymi, zielonymi i białymi warzywami. Kompozycję urozmaićmy bukietami suszonych liści, gałązkami jarzębiny i dzikiej róży i stosem kasztanów.

link

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*