Czy opłaca się inwestować w fotowoltaikę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zmiany środowiskowe stają się coraz bardziej odczuwalne. W trosce o naszą planetę warto poszukiwać energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań także dla swojego domu. Oprócz podstawowych kwestii jak wybór i decyzja o zakupie fotowoltaiki pojawia się jeszcze zasadnicze pytanie: czy ta inwestycja jest opłacalna? W poniższym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości! 

Zaoszczędź dzięki słońcu 

Energia wytwarzana przy pomocy paneli słonecznych pochodzi ze słońca. Dzięki temu mamy zapewniony dostęp do niewyczerpalnego źródła energii. Właściwie dopasowana fotowoltaika zaspokoi potrzeby wszystkich domowników. Do zainwestowania w system paneli słonecznych często zniechęcić może cena ich zakupu i montażu. W rzeczywistości instalacja może być oszczędnym rozwiązaniem, jeśli skorzystamy z korzystnych sposobów dofinansowania do fotowoltaiki. Jakie są więc metody na uczynienie inwestycji bardziej opłacalną? Dowiesz się w dalszej części artykułu. 

Dostępne dotacje 

Obecnie istnieją rozwiązania i programy, które mają na celu wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energii i troskę o środowisko. Do najważniejszych źródeł dofinansowania można zaliczyć:

  • Ulga termomodernizacyjna – uznaje możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania tych kosztów, które wynikają z podejmowania termomodernizacyjnych działań jak np. zakup instalacji fotowoltaicznej. 
  • Program „Czyste powietrze”– dotacja na panele słoneczne przeznaczona jest dla osób, które m.in. spełniają określone wymogi dochodowe. Wnioski o jej przyznanie są przyjmowane w trybie ciągłym.
  • Mój Prąd 4.0 – dostępne od kwietnia 2022 roku dofinansowania mogą być przeznaczone na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, ale również magazynów energii elektrycznej z fotowoltaiki oraz inteligentnych systemów zarządzania energią. 
Dofinansowania do fotowoltaiki - jakie dotacje są dostępne?

Nowelizacja ustawy OZE to główna zmiana, która oznacza przejście z rozliczania na podstawie systemu opustów na system kosztowy, czyli net-billing. Dzięki temu energia z sieci pobierana jest zgodnie ze stawkami rynkowymi. Wprowadzono również zasadę, według której prosument sprzedaje do sieci energetycznej nadwyżki prądu wyprodukowane dzięki instalacji PV. Nowelizacja przewiduje także zwrot pieniędzy za niewykorzystaną energię.

Nowy system rozliczania 

Właściciele nieruchomości mogą liczyć na finansowe wsparcie dzięki kolejnej edycji programu Mój Prąd 4.0. To sposób dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych, który został wprowadzony w kwietniu 2022 roku. Jakie są jego główne założenia? Podstawowym celem jest zachęcenie do pozyskiwania alternatywnych źródeł energii poprzez dotacje na urządzenia, które umożliwiają pozyskiwanie i zarządzanie wytworzoną energią. Wniosek o dofinansowanie musi dotyczyć wyłącznie jednej inwestycji. Dofinansowanie obejmuje więc m.in.: elementy instalacji fotowoltaicznej, zakup sprzętu niezbędnego do magazynowania energii, montaż paneli słonecznych czy system zarządzania energią (HEMS/EMS). Mój prąd 4.0 pomaga zatem właściwie zarządzać wytworzoną energią, a przy tym ułatwia stworzenie przydomowej instalacji. W ramach oferowanego systemu dopłat nie tylko zwiększa się grono osób chętnych do korzystania z energooszczędnych źródeł. Oprócz tego można przyczynić się do poprawy jakości powietrza oraz zminimalizowania emisji gazów cieplarnianych. 

Co jeszcze wpływa na opłacalność? 

Poszukiwanie oszczędnych rozwiązań to nie tylko możliwe opcje dofinansowania. Decydując się na wybór systemu fotowoltaicznego warto wiedzieć, co jeszcze podnosi opłacalność tej inwestycji. Aby działanie paneli słonecznych nie zawiodło, należy dokonać właściwego wyboru, a co za tym idzie – postawić na wysoką jakość ich wykonania. Opłacalna inwestycja to taka, która jest wydajna i nie przynosi strat na skutek np. awarii lub błędów na etapie montażu. Dodatkowy wpływ na opłacalność fotowoltaiki wywiera autokonsumpcja. Zwiększenie rentowności instalacji poprawia się wraz z właściwym zagospodarowaniem bieżącej energii. Warto zatem świadomie ją magazynować. Pozwoli na wzrost samowystarczalności nieruchomości, a także pewny dostęp do prądu. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*