Zmywarki znajdują się obecnie w większości polskich domów. Nic dziwnego, są praktyczne, wygodne i znacząco ułatwiają wykonywanie prac porządkowych. Jednak warto się zastanowić, co tak naprawdę jest bardziej ekologiczne, zmywanie ręczne czy automatyczne?
Przy wybieraniu sprzętów do domu coraz więcej osób decyduje się ekologiczne rozwiązania. Nie tylko praktyczne elementy są wówczas istotne. W najlepszym możliwym scenariuszu można oczywiście połączyć te dwie kwestie. Przed zakupem warto dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. Należy podliczyć zarówno zużycie wody i prądu, jak i koszty związane z zakupem potrzebnych detergentów.
W przypadku sprzętów AGD zakup kapsułek, soli oraz środków czyszczących zmywarkę będzie zatem dużo wyższy niż zakup gąbek i płynów, nawet tych ekologicznych. Zatem w rozrachunku to zmywanie ręczne wychodzi na plus i jest zdecydowanie bardziej opłacalne. Aby zminimalizować koszty w przypadku automatycznego zmywania, warto dokładnie zapełniać wnętrze zmywarki, żeby przy jednorazowym włączeniu wyczyszczonych zostało jak najwięcej naczyń.
Większość osób, które nie mają w domu zmywarki, używa do mycia bieżącej wody. Wówczas bardzo wiele życiodajnego płynu ląduje w kanalizacji. Ze statystyk wynika, że takie praktyki sprawiają, że zużywamy od 30 l do nawet 40 l wody przy jednorazowym zmywaniu większej ilości naczyń. W porównaniu do zmywarki różnica jest kolosalna, zwłaszcza jeśli masz dużą rodzinę. Jednorazowy cykl zmywarki to zużycie wody na poziomie 9–10 l, czyli 3–4-krotnie mniej niż w przypadku ręcznego zmywania.
Oczywiście można także dyskutować na temat ilości detergentów, które wówczas przedostają się do ścieków. Jednak w tym przypadku liczba jest do siebie zbliżona, oczywiście jeśli korzystasz ze standardowych płynów do mycia naczyń. Możesz również powalczyć ze zużyciem prądu. Wiele zależy od Twoich indywidualnych przyzwyczajeń. W nowoczesnych zmywarkach jest możliwość ustawienia programów krótkich, które dokładnie oczyszczają naczynia, a przy tym niwelują ilość wykorzystanego prądu. Pamiętaj, że dłuższe programy zostały przygotowane z myślą o czyszczeniu uporczywych zabrudzeń, głównie z garnków czy patelni.
Do mycia naczyń musisz wykorzystać detergenty. Te przystosowane do zmywarek są z reguły mocniejsze, zawierają także substancje drażniące, fosforany i enzymy. Ponadto mają na sobie folię, która również dostaje się do ścieków i niezwykle trudno zastąpić je ekologicznymi odpowiednikami, których w drogeriach po prostu nie ma. Natomiast zmywanie ręczne pozwala nam na skorzystanie z samodzielnie przygotowanych środków, które są skuteczne, bezpieczne dla środowiska oraz dla naszych rąk. Możesz także zakupić ekologiczny detergent w sklepie. Podczas ekozmywania wystarczy użyć miski z ciepłą wodą. W jednej możesz myć, a w drugiej płukać naczynia. Dzięki temu zużyjesz mniej wody, a do tego wystarczy jedynie kilka kropli płynu na gąbce, żeby umyć stertę naczyń.
Na podstawie zgromadzonych danych można zatem stwierdzić, że bardziej ekonomiczne jest zmywanie w zmywarce, natomiast ekologiczne – tradycyjne sposoby zmywania. Miejmy nadzieję, że niebawem uda się połączyć te dwie rzeczy i w sklepach dostępne będą ekologiczne detergenty do zmywarek.
Zdj. główne: Mohammad Esmaili/unsplash.com