Zalety posiadania szklarni

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Szklarnia jest bez wątpienia jednym z korzystniejszych mikroklimatów dla uprawy roślin, a ponadto, często jest także ozdobą ogrodu, w którym się znajduje. Dowiedz się, dlaczego warto posiadać szklarnię oraz jakie rośliny możesz w niej uprawiać.

Optymalna temperatura zapewniająca odpowiedni wzrost oraz ochrona przed czynnikami atmosferycznymi – to właśnie podstawowe funkcje szklarni. Poznaj wszystkie jej zalety oraz dowiedz się, jakie rośliny możesz w niej uprawiać.

Dlaczego warto posiadać szklarnię?

Szklarnia to przede wszystkim szansa na samodzielne uprawianie warzyw i owoców. Każdy, kto miał okazję uprawiać te rośliny we własnym ogródku lub działce, wie, że są one znacznie smaczniejsze niż te kupione w sklepie. Ponadto, uprawiając swoje warzywa i owoce, możesz mieć pewność, że nie są nawożone sztucznymi nawozami (zamiast nich możesz używać nawozów dostępnych na stronie https://arkop.pl/nawozy/nawozy-wapniowe/) oraz nie posiadają żadnych ulepszaczy czy GMO. Szklarnia zapewnia świetne warunki przez cały rok, a także chroni rośliny przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak mocny wiatr, czy ulewne deszcze. Dzięki temu możesz cieszyć się świeżymi i zdrowymi warzywami i owocami przez całe 12 miesięcy. Ponadto, szklarnia zabezpieczy Twoje sadzonki przed różnego rodzaju szkodnikami.

Co jeszcze zapewnia szklarnia? Oprócz zdrowego i w pełni naturalnego pożywienia jest to także oszczędność pieniędzy. Mimo że postawienie szklarni nie jest małym wydatkiem i na początek trzeba trochę zainwestować, to na dłuższą metę jest to bardzo opłacalne. W końcu nasionka roślin, czy nawet koszty ich uprawy są znacznie niższe niż kupno warzyw i owoców w markecie.

Szklarnia to także ozdoba Twojego ogrodu. Wiele szklarni, na przykład szklarnie z poliwęglanu, to miejsca bardzo estetyczne, nadające bardzo przytulny i domowy klimat Twojemu ogrodowi lub działce. Ponadto szklarnia może się przyczynić do ozdoby Twojego ogrodu także dlatego, że jest ona świetnym miejscem do uprawy roślin dekoracyjnych.

Jakie rośliny uprawiać w szklarni?

Szklarnie dają ogromne możliwości uprawy warzyw i owoców. Jakie konkretnie możesz tam zasadzić? Przede wszystkim pomidory, które uwielbiają szklarniowy mikroklimat. Jest to także idealne miejsce dla sadzonek, nowalijek, większości ziół, a nawet roślin egzotycznych oraz melonów. Dzięki szklarni Twoje zapasy warzyw i owoców z pewnością staną się bardzo bogate. 

Jak postawić szklarnię w ogrodzie?

Szklarnię możesz kupić lub postawić samodzielnie. W przypadku tej drugiej opcji najlepszym rozwiązaniem będzie szkielet wykonany ze stali, drewna lub aluminium. Z kolei dach oraz ściany muszą być przeszklone. Postaraj się także, aby kąt nachylenia dachu wynosił około 25-35 stopni, ponieważ wtedy najlepiej będą przez niego wpadać promienie słoneczne.

Jeśli zaś chodzi o wyposażenie szklarni, to świetnie sprawdzą się donice technorattanowe oraz klasyczne skrzynie ogrodnicze. Potrzebny będzie także stół roboczy na ustawienie wszystkich donic i skrzyń. Warto, aby pojawiły się w niej także akcesoria do zacieniania oraz do podwieszania roślin. Nie można oczywiście zapomnieć o ziemi ogrodowej. A jaki jest koszt tego wszystkiego? Aby postawić w pełni wyposażoną szklarnię w swoim ogrodzie, musisz liczyć się z inwestycją od 1000 do nawet 5000 złotych.

Zdj. główne: www.zanda. photography/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*