Czego możesz używać zamiast ręczników papierowych?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Gotowanie i sprzątanie bez ręczników papierowych dla niektórych osób może wydawać się niemożliwe. Warto jednak zaznaczyć, że do ich produkcji zużywa się drewno oraz energię elektryczną. Ręczniki papierowe wyrzucane są potem do śmietnika, a ich utylizacja jest problematyczna.

Dlaczego ręczniki papierowe nie są ekologiczne?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że czystych ręczników papierowych nie wyrzucamy do śmietnika. Często znajduje się na nich tłuszcz albo brud, który utrudnia utylizację. Detergenty nie są biodegradowalne, dlatego warto zastanowić się nad tym, aby zminimalizować korzystanie w domu z ręczników papierowych.

Czym zastąpić ręczniki papierowe?

Zamiast ręczników papierowych, możesz używać po prostu tradycyjnych szmatek wielorazowego użytku, najlepiej bawełnianych. Te dostaniesz w każdym supermarkecie albo drogerii. Ponadto, możesz też samodzielnie wykonać szmatki, np. ze starych koszulek. Po użyciu, wrzucisz je do prania i wyczyścisz razem z tradycyjnymi ręcznikami.

Jeśli używasz ręczników papierowych do mycia okien, tu możesz postawić na klasyczny ręcznik. Nie robisz tej czynności raz na tydzień, dlatego warto postawić na tkaniny, które później wyczyścisz i wykorzystasz ponownie.

Ręczniki papierowe często używane są w kuchni, np. do odsączania tłuszczu z potraw. Wiadomo, że te są mniej zdrowe, dlatego spróbuj ograniczyć gotowanie takich dań. Za to możesz skorzystać z piekarnika albo przyrządzania potraw na parze.

Do szybkiego wytarcia stołu czy innej powierzchni, możesz użyć mokrej ściereczki, a na sucho wytrzeć ją ręcznikiem kuchennym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*