Gdzie składować drewno w ogrodzie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Znalezienie odpowiedniego miejsca na składowanie drewna w ogrodzie jest często nie lada wyzwaniem. Oczywiście najlepszym miejscem do przechowywania drewna jest drewutnia. Gdzie jeszcze można przechowywać drewno?

Jak zaplanować miejsce na drewno w ogrodzie?

Gdy planujesz miejsce na drewno w ogrodzie, to musisz wziąć pod uwagę ilość, która będzie potrzebna w sezonie grzewczym. Czy drewno będzie potrzebne tylko na rozpałkę? Czy będziesz ogrzewał dom drzewem? Jeśli drewno potrzebne jest tylko na rozpałkę, to będziesz potrzebować około 2 kubików. Jeśli zamierzasz ogrzewać nim dom, to potrzebujesz od 10 do 15 kubików.

Miejsce do przechowywania drewna zależne od surowca

Jeśli będziesz składować wysezonowane i pocięte drewno, to do przechowywania wystarczy drewutnia, której kubatura odpowiada sezonowemu zużyciu opału. Jeśli jednak przechowywane drewno nie było wcześniej wysezonowane, to drewutnia musi być dwa razy większa niż sezonowe zużycie opału. Drewno do schnięcia potrzebuje dużo miejsca.

Jak przechowywać drewno w ogrodzie?

Drewno powinno być przechowywane w suchym i słonecznym miejscu. Najlepiej, jeśli znajduje się pod zadaszeniem. Do przechowywania drewna świetnie nadaje się wiata ze skośnym dachem. Jej dno należy wyłożyć folią, ponieważ kontakt drewna z ziemią powoduje butwienie.

Do miejsca przechowywania drewna w ogrodzie musi być swobodny dojazd samochodem dostawczym. Warto, aby miejsce składowania było w pobliżu drzwi wejściowych – nie trzeba będzie daleko chodzić w zimie.

Jednym z najpopularniejszych sposobów jest przechowywanie drewna przy ścianie budynku. Układając szczapy przy ścianie, należy zachować 5 cm odległości od budynku. Dzięki temu będzie możliwa cyrkulacja powietrza, a drewno nie będzie butwieć. Najkorzystniejsze jest układanie drewna przy ścianie południowej (jest najlepiej nasłoneczniona).

Zdj. główne: Jon Tyson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*