Usuwanie gniazda os albo szerszeni – przestrzegaj tych zasad!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Latem można zaobserwować wzmożoną aktywność niektórych owadów. Zauważyłeś w swoim otoczeniu gniazdo os lub szerszeni i chciałbyś usunąć je w bezpieczny sposób? Podpowiadamy, jakich zasad należy przestrzegać.

Osy i szerszenie często budują swoje gniazda w zacienionych i trudno dostępnych miejscach, w których rzadko przebywają ludzie, np. na poddaszach, dachach domów i budynków gospodarczych bądź w garażach, altanach, dziuplach drzew. Wykorzystują też dziury w ścianach, dlatego warto uszczelniać wszelkie ubytki i pęknięcia silikonem albo gipsem. Przed przystąpieniem do usuwania gniazda jadowitych owadów przygotuj się w odpowiedni sposób, aby zminimalizować ryzyko użądleniem i nie narazić na niebezpieczeństwo innych osób.

Bezpieczne usuwanie gniazda os albo szerszeni

Jeśli udało Ci się zlokalizować gniazdo, możesz zaplanować jego likwidację. Najlepiej zrobić to w godzinach porannych lub w nocy, ponieważ osy i szerszenie są wtedy mniej aktywne. Jeżeli zdecydujesz się na porę nocną, pamiętaj, by nie używać rażących latarek i lampek, bo rozbudzisz owady, przez co staną się jeszcze bardziej agresywne i niebezpieczne.

Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek działania, zadbaj o odpowiedni ubiór. Najlepiej założyć specjalną odzież ochronną, ale w przypadku jej braku wystarczy kilka warstw zwykłych ubrań z długimi rękawami i nogawkami. Można wykorzystać również puchowe kurtki czy kombinezony. Ważne, by ubiór nie był w jaskrawych kolorach, które mogą rozdrażnić osy i szerszenie. Nie zapomnij o rękawicach oraz ochronie twarzy i szyi – koniecznie zaopatrz się w kapelusz z siatką. Bez problemu znajdziesz go w sklepach pszczelarskich lub zamówisz przez internet.

Najbezpieczniejszym sposobem usuwania gniazda jest użycie chemicznych środków owadobójczych. W sklepach znajdziesz aerozole oraz preparaty w postaci pudrów i pyłów. Przed użyciem wybranego produktu zapoznaj się dokładnie z dołączoną do niego ulotką. 

Gdy będziesz już odpowiednio ubrany, upewnij się, że w pobliżu gniazda nikogo nie ma. Zamknij też wszystkie okna i drzwi do domu, żeby owady nie dostały się do środka. Dopiero wtedy zbliż się do gniazda na odległość około 5 metrów i rozpyl preparat. Oprysk powinno wykonywać się zgodnie z kierunkiem wiatru.

Po upłynięciu 24 godzin sprawdź, czy osy lub szerszenie zginęły. Jeśli nie, powtórz zabieg (w odzieży ochronnej!). A jeśli tak, to ostrożnie zakryj gniazdo workiem na śmieci, odłącz je i zamknij worek. Następnie umieść go w śmietniku, najlepiej z dala od domu.

Jak NIE należy usuwać gniazd os albo szerszeni?

Na pewno nie powinno się palić gniazd, ponieważ są one łatwopalne, więc wykorzystując ten sposób, możemy szybko doprowadzić do pożaru. Poza tym palenie nie zabije wszystkich owadów, a tylko je rozdrażni. Zalewanie wodą miejsc bytowania owadów albo – co gorsza – strącanie gniazd również nie należy do najrozsądniejszych metod. Jedynym skutecznym i bezpiecznym zabiegiem jest użycie odpowiednich preparatów owadobójczych.

Jeżeli jesteś uczulony na jad os lub szerszeni albo podejrzewasz, że możesz mieć alergię, nie usuwaj gniazd samodzielnie! W takiej sytuacji lepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanej firmy, by nie narażać swojego zdrowia i życia.

Zdj. główne: Daniel Lloyd Blunk-Fernández/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*