Uprawa jeżyn w ogrodzie – od czego zacząć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeżyny w ogrodzie sprawiają, że można mieć dostęp do świeżych i zdrowych produktów, które są nie tylko smaczne, ale, co więcej, dostarczają do organizmu wiele cennych składników odżywczych. 

Można z nich zrobić smaczny kompot, ciasta i wiele innych dań domowych. Jednak przed tym konieczne jest ich zasadzenie w ogrodzie. Chcesz wiedzieć, jak sadzić jeżyny w ogrodzie i o czym warto pamiętać przy ich pielęgnacji? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się wszystkiego, co trzeba.

Jak wybrać stanowisko i podłoże dla jeżyn?

Jeżyny powinny rozwijać się w określonych warunkach, by szybko rosły i pojawiło się wiele owoców. Najlepszym miejscem jest ziemia, która została osłonięta przed zimnem i wiatrem. Potrzebne jest także ograniczone nasłonecznienie. Najlepiej sadzić jeżyny w półcieniu. Warto również pamiętać o tym, że sadzonki nie powinny być zasadzone za blisko siebie.

Optymalna odległość między nimi powinna wynosić około dwóch metrów. Jeśli więc nie masz miejsca na to, by zasadzić więcej sadzonek w odpowiedniej odległości, to na początek zdecyduj się na jeden krzew, by mieć pewność, że będzie się rozwijać prawidłowo. Tego rodzaju rośliny najlepiej przyjmują się w umiarkowanie żyznej glebie.

Sposoby na sadzenie jeżyn w ogrodzie

Jeśli masz już wybrane najlepsze miejsce na jeżyny w swoim ogrodzie, warto się dowiedzieć nieco więcej na temat tego, jak powinny być one sadzone i o jakich zasadach należy pamiętać podczas tego zadania. Przy sadzeniu jeżyn warto zadbać o dobre stanowisko, glebę, a także podporę dla krzewów.

Jeśli dobrze się przygotujesz do pracy w ogrodzie, możesz mieć pewność, że wszystko przebiegnie bardzo sprawnie i bez żadnych problemów. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na jakość pędów. Jeśli mają pięknie rosnąć i szczycić nas zdrowymi plonami, to konieczne jest wybranie zdrowych sadzonek. Jak określić, czy roślina jest zdrowa i świeża? Jeśli widoczne są zielone pędy, zaś bryła korzeniowa jest dobrze ukorzeniona, to sadzonka jest wysokiej jakości.

Jak podlewać i nawozić jeżyny?

Wiele osób się zastanawia, jak podlewać i nawozić jeżyny. Przy ich uprawie nie można zapomnieć o regularnym nawadnianiu, ponieważ tylko dzięki odpowiedniej ilości wody są one w stanie wytworzyć zdrowe i smaczne owoce w dużych ilościach.

Najlepiej by ziemia, na której są uprawiane, była lekko wilgotna, dzięki czemu nie dojdzie do jej przesuszenia. Nie można jednak przesadzać z nawodnieniem. Jeżyny nie lubią nadmiaru wody, dlatego podmokłe tereny nie są dla nich odpowiednie. Warto również pamiętać o odżywianiu rośliny. Nawożenie jeżyn powinno odbywać się raz w roku. Najlepiej wybrać do tego mieszanki nawozów, które przeznaczone są do jeżyn.

Jak dbać o jeżyny w ogrodzie?

Jeżyny należy regularnie przycinać, by rosły wysoko i mogły się szybko rozrastać. Jednak warto wiedzieć, jak prawidłowo to robić. Jeśli jeżyny rosną pionowo to najlepiej, by przycinanie odbywało się w okresie wiosennym. W przypadku roślin rosnących poziomo i pnących się należy obcinać je dwa razy w roku.

Pierwsze cięcie powinno odbyć się latem. Konieczne jest ścięcie wszystkich pędów nisko przy ziemi. Drugie cięcie powinno być wykonane późną jesienią, kiedy wszystkie owoce już zostały zebrane lub opadły. O tej porze roku wystarczy tylko lekkie przycięcie pnączy. Ma to na celu pobudzenie jeżyn do wzrostu,

Okazuje się, że hodowanie jeżyn we własnym ogrodzie wcale nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Wystarczy pamiętać o wyżej wymienionych zasadach wyboru rośliny, miejsca, w którym zostanie zasadzona, a także pielęgnowania. Zwracając uwagę na te szczegóły i dbając o roślinę w prawidłowy sposób, można mieć pewność, że każdego roku w ogrodzie w sezonie jesiennym pojawią się pyszne i zdrowe owoce, które można jeść od razu po zebraniu lub wykorzystać w kuchni na wiele sposobów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*