Surfinie – pielęgnacja i podlewanie dla początkujących

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Surfinie to rośliny, które, właściwie pielęgnowane, są w stanie kwitnąć nie tylko długo, ale również obficie, od maja aż do października.

Surfinie – dlaczego warto się na nie zdecydować? 

Szukając odpowiednich roślin na balkon, warto wiedzieć, że pędy surfinii zwieszają się. Właśnie dlatego doskonale nadają się do podwieszanych donic – mogą tworzyć naprawdę bujne i bardzo barwne kaskady.

Oprócz tego sadzonki surfinii mogą rozrastać się naprawdę szybko. Pędy na samym początku rozkładają się na boki, a następnie zaczynają zwisać. Mogą osiągnąć długość od kilkudziesięciu centymetrów do nawet metra.

Łodygi i liście są nie tylko szorstko owłosione, ale również bardzo lepkie. Surfinie posiadają lejkowate kwiaty, które są zazwyczaj pojedyncze i wyrastają w pomiędzy liśćmi na krótkich szypułkach.

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować surfinie? 

Surfinie są naprawdę delikatne. W przypadku silnych ulew mogą bardzo mocno ucierpieć.

W Polsce i okolicach, które charakteryzują się podobnym klimatem, rośliny te są traktowane jako jednoroczne. Ich wystawienie na zewnątrz może odbyć się już po 15 maja, tuż po tym, jak ustępują wiosenne przymrozki. Aby wybrać odpowiednie położenie donic, warto zwrócić uwagę na preferowane przez nie stanowisko. Surfinie preferują pełne słońce, niemniej jednak mogą zakwitnąć również w półcieniu. 

Kolor ich kwiatów jest zależny od konkretnej odmiany. Mogą być: 

  • fioletowe, 
  • różowe, 
  • białe,
  • żółte, 
  • czerwone, 
  • wielobarwne. 

Szukając najlepszego podłoża dla surfinii, warto wybrać takie, które jest kwaśne i przepuszczalne, o pH 5-5,5. Donice powinny być przede wszystkim głębokie. Dodatkowo dobrze, jeśli na ich dno wysypujemy drenaż, np. keramzyt. 

Podstawowym warunkiem doskonałej kondycji, dobrego funkcjonowania oraz wzrostu surfinii pozostaje ich odpowiednie oraz stałe podlewanie. Rośliny te bardzo lubią wilgoć, dlatego w przypadku silnych upałów należy podlewać je rano i wieczorem. Eksperci zalecają również, aby bardzo często dokonywać nawożenia, na przykład nawozem wieloskładnikowym od kwitnących roślin balkonowych. 

Jakie warunki wybrać dla surfinii?

Surfinia balkonowa to roślina, która została wyhodowana przez japońskich naukowców. Już jakieś dwadzieścia lat temu trafiła na nasze balkony i od razu cieszyła się ogromną popularnością. 

Kwiaty te uwielbiają dużą ilość światła, nie mogą doczekać się upalnych dni i wolą unikać cienia. Oprócz obfitego podlewania, o którym wspominaliśmy już wcześniej, konieczne jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów. W czasie chłodniejszych dni należy dostarczać im wody przynajmniej co kilka dni. 

Surfinia – wytrzymała na różne warunki 

Wielu ekspertów uważa surfinie za jeden z najbardziej odpornych na różnorodne warunki gatunków. Warto jednak wiedzieć, że istotnym aspektem z punktu widzenia utrzymania prawidłowej kondycji rośliny jest zasilenie jej nawozami mineralnymi. Substancje tego rodzaju należy dodać do wody i podlewać nią kwiaty przez cały okres wegetacji, aż do pojawienia się pierwszych przymrozków.

Ważnym elementem jest fakt, że nawożenie roślin należy kontynuować nawet w przypadku deszczowej pogody. Podstawą pielęgnacji pozostaje usuwanie jej przekwitłych kwiatów – dzięki temu roślina jest w stanie kwitnąć znacznie bardziej obficie. Odpowiednia pielęgnacja pomaga zmniejszyć ryzyko występowania chorób grzybiczych u surfinii. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*