Czym pomalować altanę drewnianą?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Altana jest jednym z elementów małej architektury ogrodowej. Czym można ją pomalować? O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do malowania?

Czym pomalować drewnianą altanę?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na pomalowanie altany jest impregnat, który można zakupić w wersji bezbarwnej lub kolorowej. Impregnat nie tylko chroni drewno, lecz dodaje mu nowego koloru. Malowanie impregnatem zapewnia ochronę drewna powyżej pięciu lat. Impregnat jest tanim i szybkim sposobem na zabezpieczanie drewna.

Drewnianą altanę można zaimpregnować też olejem do drewna, który chroni przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz przed zabrudzeniami. Olejowanie jest świetnym sposobem na zabezpieczenie podłogi w altanie. Olej należy nakładać raz lub dwa razy w roku na drewno za pomocą szmatki lub wałka.

Ostatnim sposobem na pomalowanie altany jest lakier do drewna, który chroni je nie tylko przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, lecz również przed przypadkowymi uszkodzeniami. Pomalowanie lakierem zabezpiecza altanę na kilka lat. Przed kolejnym malowaniem należy usunąć starą warstwę.

Dobór preparatu a estetyka ogrodu

Wybierając preparat do pomalowania drewnianej altany, warto kierować się efektem, który chce się osiągnąć. Bezbarwne preparaty są idealnym rozwiązaniem do podkreślenia piękna naturalnego drewna. Naturalny efekt można uzyskać przez olejowanie drewna, które należy przeprowadzać dwa razy w roku. Olejowanie jest świetnym sposobem na podkreślenie piękna drewna.

Malowanie altany a gatunek drewna

Przed przystąpieniem do malowania należy sprawdzić, z jakiego gatunku drewna jest wykonana altana. Inaczej będzie wyglądało pomalowane drzewo sosnowe, a zupełnie inaczej dębowa altana malowana tym samym preparatem. Dlatego przed przystąpieniem do prac warto pomalować niewielki fragment altany w niewidocznym miejscu.

O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do malowania?

Przed przystąpieniem do malowania warto pamiętać o kilku zasadach:

  • drewno altany musi być suche;
  • malowane elementy muszą być najpierw wyszlifowane np. papierem ściernym;
  • malowana powierzchnia musi być czysta;
  • podczas malowania należy stosować się do zaleceń producenta preparatu.

Malowanie altany krok po kroku

Przed przystąpieniem do prac należy skompletować wszystkie niezbędne narzędzia, czyli wałki i pędzle, papier ścierny, bawełnianą szmatkę, patyk do mieszkania oraz produkt do malowania drewna.

W kolejnym kroku należy oczyścić altanę ze wszystkich zanieczyszczeń. Jeśli na budynku znajduje się stara powłoka malarska, to za pomocą szlifierki lub papieru ściernego należy ją usunąć. Następnie altanę należy odpylić i zabezpieczyć przestrzeń wokół.

W kolejnym kroku należy zaimpregnować drewno preparatem gruntującym, który należy dostosować do gruntowanej nawierzchni. Po wyschnięciu powierzchnię należy przetrzeć papierem ściernym i odpylić podłoże. W ostatnim kroku należy nanieść za pomocą pędzla i wałków produkt do malowania drewna.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*