Rybiki w łazience — jak się ich pozbyć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Łazienka to często nasze ulubione pomieszczenie w domu. To właśnie tam możemy stworzyć swoje prywatne SPA i zrelaksować się. Czasem jednak okazuje się, że nie jesteśmy w tym pomieszczeniu sami i zauważamy tam małych i szybkich sublokatorów w postaci rybików cukrowych.

Czym są i skąd się wzięły w Twoim domu rybiki cukrowe? 

Rybiki cukrowe to małe, zwinne i naprawdę szybko poruszające się owady ze srebrnymi łuskami pokrywającymi zwężający się ku dołowi odwłok. Ich cechą charakterystyczną są długie czułki, które czasem mają długość porównywalną do całego tułowia owada.

Nazwa tych łazienkowych (choć nie tylko) insektów nawiązuje to ich specyficznych ruchów przywodzących na myśl płynięcie ryby. Żywią się głównie skrobią i innymi produktami zawierającymi cukry złożone. Nie pogardzą okruszkami, warzywami, cukrem, naskórkiem, papierem, celulozą, bawełną czy mąką. Nie są niebezpieczne dla człowieka, mogą jednak zniszczyć stare książki lub dokumenty, dlatego lepiej się ich pozbyć.

Rybiki cukrowe, jak twierdzą naukowcy, wywodzą się z tropików, musiały się jednak przystosować do różnych warunków panujących w każdej strefie klimatycznej. Obecnie nie znajdziemy ich tylko na Antarktydzie i Arktyce, gdzie jest dla nich zdecydowanie za zimno. 

Owady te najlepiej czują się w wilgotnych, ciemnych i ciepłych pomieszczeniach. Z pewnością dlatego upodobały sobie nasze łazienki, w których mają optymalne warunki do wzrostu i rozmnażania się.  

Jak skutecznie pozbyć się rybików cukrowych domowymi sposobami?

Pozbądź się wilgoci

Rybiki doskonale czują się w wilgotnych wnętrzach. Dlatego na samym początku walki z nimi staraj się dokładnie wietrzyć łazienkę po każdej kąpieli. Jeśli to możliwe, otwieraj okno. Możesz również umieścić w pomieszczeniu pochłaniacz wilgoci, a nawet wentylator — zabiegi te pomogą również zminimalizować ryzyko wystąpienia w łazience pleśni lub grzybów.

Dokładnie oczyść powierzchnię i uszczelnij zakamarki

Pamiętaj, by dokładnie i regularnie sprzątać całą łazienkę razem z newralgicznymi zakamarkami. Możesz do tego użyć wody z sokiem z cytryny lub olejkiem lawendowym, za którymi nie przepadają owady. Rybiki nie lubią również zapachu rozmarynu, goździków czy środków na mole. 

Możesz w prosty i szybki sposób przygotować środek zapachowy odstraszający insekty. Wystarczy do małego materiałowego woreczka wsypać kilka goździków, 3 lub 4 gałązki rozmarynu oraz tyle samo lawendy. Gotowy woreczek powieś w łazience. Naszym niezastąpionym pomocnikiem w walce z rybikami są również koty, które są ich naturalnymi wrogami.

Pozbądź się niepotrzebnych pudełek po kosmetykach i uszczelnij wszelkie szczeliny występujące w okolicach podłogi czy połączenia z kabiną prysznicową lub wanną. W tym celu doskonale sprawdzi się silikon.

unsplash.com/Precious Plastic Melbourne

Stwórz pułapkę 

Do stworzenia pułapki na rybiki potrzebować będziesz małego słoiczka, taśmy bądź sznurka, kleju i odrobiny cukru. Słoik oklej sznurkiem lub taśmą w taki sposób, żeby jego ścianki zewnętrzne były chropowate. Następnie do środka wsyp cukier i ustaw pułapkę w miejscu występowania rybików. Owady zwabione słodyczą będą się wspinać po sznurku, wpadając do środka słoika, i nie będą umiały się z niego wydostać po gładkiej tafli szkła. 

Zdjęcie główne: unsplash.com/Steven UngermannHire

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*