Dlaczego plafon jest dobrym rozwiązaniem do wielu wnętrz?

Dlaczego plafon jest dobrym rozwiązaniem do wielu wnętrz?

Materiał Partnera

W domu
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Lampy sufitowe, nazywane też plafonami, niezmiennie cieszą się popularnością. Obecnie ogromny wybór stylów, kolorów i materiałów sprawia, że plafony poza łazienkami są chętnie wybierane również do salonów, pokojów dziecięcych, czy sypialni. Zamontowane na suficie, nie tylko oświetlą dokładnie całe pomieszczenie, ale również efektownie zdobią sufit.

Czym jest plafon?

Plafon to termin oznaczający maksymalną, ustaloną wartość, która może być osiągnięta lub przekroczona w jakimś kontekście, na przykład w finansach, polityce czy sportu. Nazwa „plafon” pochodzi z języka francuskiego, gdzie oznacza dosłownie „sufit” lub „górną granicę”. Termin ten został zaadaptowany do wielu innych języków, włączając w to polski.

W oświetleniu, termin „plafon” odnosi się do rodzaju lampy lub oprawy oświetleniowej, która montowana jest na suficie i rozprasza światło w różnych kierunkach. Plafon jest często stosowany w pomieszczeniach, gdzie potrzebne jest ogólne oświetlenie, takie jak korytarze, przedpokoje, czy pokoje dziennego użytku.

Plafon składa się z metalowego lub plastikowego korpusu, który zawiera źródło światła (na przykład żarówkę lub świetlówkę) oraz klosz lub osłonę, która rozprasza światło. Mogą mieć różne kształty i rozmiary, od prostych, okrągłych konstrukcji po bardziej ozdobne i dekoracyjne modele. Ich główną funkcją jest równomierne rozproszenie światła w pomieszczeniu, co zapewnia odpowiednie oświetlenie na całej jego powierzchni.

Plafony kryształowe

Kryształowe plafony tworzą niepowtarzalne światło, kryształy mieniąc się tworzą przepiękne wzory na suficie i dodają elegancji wnętrzu. Nawet bardzo małą i ciasną przestrzeń w przedpokoju można efektownie oświetlić zdobnym plafonem. W mniejszych mieszkaniach w których jest niewiele miejsca w korytarzu, czy w przedpokoju przy lustrze, plafon sprawdzi się idealnie, ponieważ nie pomniejszy optycznie przestrzeni i nikt nie będzie o niego zahaczać podczas zakładania płaszcza. Aby czysty pragmatyzm nie wygrywał, baw się designem, kolorem, stylem i decyduj się na zdobne plafony, które zagwarantują, że przedpokój nie będzie zwykłym przechodnim pomieszczeniem.

Innym pomieszczeniem, w którym plafon jest bardzo dobrym rozwiązaniem jest pokój dziecka. Dzieci podczas zabaw nie będą niczym o niego zahaczać i nie będzie się zbierać na nim kurz. Jeśli mamy niewielką raczej niską sypialnię lub jest ona na poddaszu, wówczas plafon jest idealnym rozwiązaniem. Ponadto, jeśli chcesz zamieścić w sypialni strojne duże lampy podłogowe, wtedy najlepiej zdecydować się na plafony, aby nie wprowadzać zamieszania w sypialni, w której mamy się czuć zrelaksowani i mieć idealne warunki do snu.

Plafony są najlepszym rozwiązaniem do niskich pomieszczeń, w których zwisający żyrandol czy lampa wisząca przeszkadzałaby we swobodnym poruszaniu się. Ponadto plafon optycznie powiększy pokój dzięki rozproszeniu światła na suficie. Kiedy nie ma już miejsca na lampę podłogową lub stołową, światło plafonu można uzupełnić światłem kinkietu w wybranym miejscu.

Plafony do salonu – tylko te duże?

Nie zawsze w salonie musi zawisnąć żyrandol. W sklepie Ardant natknęliśmy się na plafon sufitowy o średnicy 80cm. To wielkość większa niż niejeden żyrandol! Zatem plafon może być również ciekawą opcją na oświetlenie centralne w salonie – oczywiście o ile wielkość lampy zostanie dobrana do wielkości pomieszczenia. Plafon o jakim mowa dostępny jest tutaj: https://ardant.pl/lampy-sufitowe/do-salonu-6/ – jedynym mankamentem jest to, ż tak duży plafon kosztuje kilka tysięcy złotych. Ten drobny szkopuł jednak przemawia za zakupem tradycyjnych lamp sufitowych.

Lampy sufitowe/plafony w skrócie:

  • idealne do małych i ciasnych wnętrz,
  • plafony są praktyczne w pokojach dziecięcych,
  • dobre rozwiązanie do niskich wnętrz i ciągów komunikacyjnych,
  • optycznie powiększają niskie pomieszczenia.
  • Duże modele sprawdzą się w salonie.

Zapraszamy do poznania innych naszych artykułów w kategorii lampy i oświetlenie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*