Podłoga na taras – deski kompozytowe czy drewno?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Choć zabrzmi to banalnie – wybór odpowiedniej podłogi tarasowej ma olbrzymie znaczenie. Dla kogo? Przede wszystkim dla tych, którzy pragną wykorzystać w pełni potencjał rekreacyjny przydomowej przestrzeni. Jak również dla każdego, komu zależy na uczynieniu z tarasu wizytówki domu. W obu przypadkach dobór materiału powinien być dobrze przemyślany. To inwestycja na długie lata! A zatem – deski kompozytowe czy drewno? Których z tych wyborów okaże się najlepszy?

Popularne rodzaje podłóg tarasowych

Na podłogi tarasowe często mówi się – w dużym uogólnieniu – deski tarasowe. Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ tylko w niektórych przypadkach rzeczywiście mowa o deskach wykonanych z drewna. Coraz większą popularnością cieszą się za to tzw. deski kompozytowe, wyprodukowane z połączenia drewna i nowoczesnych tworzyw sztucznych. Je również nazywa się deskami. Jakie są zalety obu typów podłóg? Sprawdź nasze porównanie!

Drewniane podłogi tarasowe – najważniejsze zalety

Podłogi z naturalnego drewna to odpowiedni wybór dla wszystkich osób, którym zależy na kultywowaniu tradycji. Do produkcji podłóg tarasowych wykorzystuje się wiele gatunków drewna. Drewno może być impregnowane lub bejcowane, niekiedy także ryflowane. Zastosowanie ma też drewno egzotyczne, np. teak lub bangkirai. Taras z takich gatunków to jednak spory wydatek.

Podłoga drewniana jest przyjemna w dotyku, nie nagrzewa się nadmiernie, a poza tym jest dość elastyczna, więc amortyzuje ewentualne upadki (to ważne, gdy masz dzieci). Ma jednak pewne wady. Pod wpływem słońca może zmienić kolor, a przy tym stosunkowo łatwo ulega uszkodzeniom mechanicznym. Niekiedy również jej czyszczenie oraz konserwacja okazują się dość wymagające. Pod uwagę trzeba brać też np. zagrożenie ze strony grzybów lub robaków. Nie podlega dyskusji również fakt, że drewniane podłogi tarasowe sprawują się o wiele lepiej na tarasach zadaszonych.

A może jednak deski kompozytowe?

Deski kompozytowe radzą sobie świetnie w sytuacjach zwykle niekorzystnych dla drewna. Na uwagę zasługuje z pewnością ich odporność na zarysowania, przetarcia czy odkształcenia. Mówimy zatem o ich wysokiej klasie ścieralności. Co więcej – produktom z tej grupy nie zagrażają wilgoć i niebezpieczeństwa z nią związane, czyli m.in. gnicie i grzyby. Ponadto deski kompozytowe stanowią lepszy wybór na tarasy odsłonięte. A zatem tam, gdzie narażone są zarówno na skrajne temperatury, jak i niekorzystne czynniki atmosferyczne. Trzeba też nadmienić, że deski z kompozytu nie są tak wrażliwe na promieniowanie UV. Jeśli zatem zdecydujesz się właśnie na nie, możesz liczyć na to, że zachowają swój oryginalny wygląd przez długie lata.

Kolejną zaletą desek kompozytowych jest bezpieczeństwo ich użytkowania. To produkty antypoślizgowe, co docenią seniorzy, a także rodzice małych dzieci. Warto też podkreślić łatwość czyszczenia kompozytowych podłóg. A ta okaże się nieoceniona, jeśli lubimy organizować garden party!

Do wyboru, do koloru (i nie tylko)

Pisząc o zaletach desek kompozytowych jako alternatywy dla drewna, trzeba też powiedzieć o różnorodności dostępnych na rynku produktów. Znajdziemy wśród nich zarówno produkty wiernie imitujące naturalne drewno, jak i inne cieszące oko opcje.

Na przykład wśród desek kompozytowych znajdują się m.in. deski tarasowe szare, klasyczne i ciemne Oznacza to, że masz do wyboru nie tylko kasztan, dąb czy orzech, ale też np. platynę czy grafit. To natomiast sprawia, że bez trudu znajdziesz rozwiązanie korespondujące z każdym stylem – zarówno klasycznym, jak i nowoczesnym, rustykalnym, a nawet industrialnym. Deski kompozytowe pomogą Ci uczynić taras prawdziwą ozdobą posesji. A czas wolny na powietrzu zapewni jeszcze większą satysfakcję!

Jak zatem widać – trudno dziwić się temu, że deski kompozytowe wypierają drewno z naszych tarasów. Chcesz poznać różne ich rodzaje? Mnóstwo modnych, niezawodnych wariantów – jak i akcesoria montażowe, takie jak legary pod taras – znajdziesz w sklepie Komfort.

Zdjęcia: komfort.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*