Cyprysiki to rośliny wywodzące się z Ameryki i Azji. Popularność zyskały dzięki możliwości wykorzystania ich do otoczenia posesji. Jak zająć się uprawą tych roślin w doniczce? Przeczytaj, by się dowiedzieć!
Uprawa w doniczce, mimo że do najprostszych nie należy, jest możliwa. Musimy jednak pamiętać, że cyprysy zawierają olejki eteryczne, które są trujące. Zjedzenie ich powoduje mocne podrażnienie skory i śluzówki, szczególnie niebezpieczne są dla dzieci.
Należy szczególnie dbać o odpowiednie naświetlenie rośliny. W innym wypadku przestanie rosnąć, a dolna część cyprysa przerzedzi się. Najlepszym miejscem będzie lekki cień z dostępem do słońca. Jeśli chodzi o wybór gleby, nie ma tu szczególnych wytycznych. Warto jednak wystrzegać się umieszczania cyprysa w podłożu o odczynie wyższym niż 7 – w takiej sytuacji lepiej dodać torfu, by zmienić jej odczyn kwasowy.
Nawadnianie jest o tyle proste, że cyprysy same świetnie radzą sobie z szukaniem źródła wody, poprzez dobrze wykształcony system korzeniowy. Podlewanie ich jest konieczne w okresie letnim, kiedy panują wysokie temperatury, lub podczas zimy, kiedy temperatura jest dodatnia i panuje odwilż.
Jeśli interesuje Cię tylko hodowla cyprysów doniczkowych, pamiętaj o podlewaniu ich wodą miękką, zawierającą od 100 do 200 mg CaCO3/litr. Możesz wspomóc ich wzrost poprzez używanie nawozów. Nawadniaj je szczególnie wtedy, kiedy wierzchnia warstwa gruntu jest sucha. Cyprysy należy przesadzać co dwa lata, ze względu na wyjaławianie podłoża.
Przycinanie rośliny jest nieodłącznym elementem hodowli: zapewnia szybszy wzrost nowych pędów i zagęszczenie rośliny. Ponadto dzięki temu uzyskasz kontrolę nad wysokością krzewu. Okres wiosenny to czas przycinania drzewka, które wpłynie na poprawę jego rozłożystości.
Zimą należy jedynie obłożyć cyprysa trocinami sosnowymi lub filcem w celu uchronienia go przed mrozami. Szczególnej ochrony wymagają tylko niektóre gatunki, reszcie wystarczy zapewnić przestrzeń, w której temperatura nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza.
Obserwuj uważnie swoją roślinę, mała ilość gałęzi w dolnych partiach może oznaczać niewystarczającą ilość słońca. W takim przypadku przestaw cyprysa w miejsce z lepszym dostępem do światła, by umożliwić mu szybki wzrost.
Sadzonki dostaniesz w sklepach ogrodniczych stacjonarnie i internetowo. Wybierając rośliny kieruj się zdrowym wyglądem, świadczącym o jakości, która później będzie widoczna w rozwoju rośliny. O jakość dbaj też w przypadku nawozów i torfu, które będą jej dostarczać minerały.
Jeśli myślisz o powiększeniu kolekcji cyprysów, przed Tobą proste zadanie. Z jednego młodego drzewa wydziel gałązkę nie dłuższą niż 20 cm. Następnie po nacięciu łodygi w kilku miejscach umieść ją w doniczce, w mieszance torfu i piachu, w pozycji pionowej. Regularnie nawadniaj roślinę, przechowuj w wysokiej temperaturze i już po kilku miesiącach będziesz cieszyć się nowym cyprysem.
Sprawdzaj, czy rośliny nie zajęły szkodniki. Możesz temu zapobiec, spryskując ją regularnie odpowiednimi środkami. Jeśli mimo to cyprys jest chory, obetnij uszkodzoną gałąź, by nie zainfekowała reszty drzewka.
Zdjęcie główne: Herbert Goetsch/unsplash.com