Nożyce do żywopłotu – jakie wybrać?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Nożyce do żywopłotu są niezbędnym narzędziem do pielęgnacji krzewów w ogrodzie. Dobrze dobrane pozwalają na uformowanie ciekawych figur z żywopłotu. W sklepach można znaleźć różne rodzaje tych popularnych narzędzi. Jaki rodzaj urządzenia będzie najlepszy? Czym należy kierować się przy zakupie?

Nożyce niezbędne urządzenie do zadbania o żywopłot

Nożyce są niezbędnymi narzędziami do pielęgnacji żywopłotu. Sprawdzą się nie tylko do cięcia żywopłotu, lecz również do pielęgnacji krzewów ozdobnych. Za pomocą nożyc można je dowolnie formować.

Rodzaje nożyc do żywopłotu

Ręczne nożyce do żywopłotu

Ręczne nożyce do żywopłotu służą do okazjonalnego przycinani krzewów. Przy ich pomocy można szybko skrócić pojedyncze gałązki lub pędy. Mogą być używane do wykonania precyzyjnych poprawek np.: po nożycach elektrycznych. Obsługa takich nożyc wymaga użycia siły, dlatego nie sprawdzają się przy dużych powierzchniach żywopłotów.

Rozróżnia się dwa podstawowe typy ręcznych nożyc do żywopłotu: z prostym ostrzem oraz z pofałdowanym brzegiem ostrza. Nożyce z prostym ostrzem dedykowane są do cięcia korekcyjnego oraz formowania młodych pędów. Takie nożyce muszą być zawsze dobrze naostrzone, aby podczas cięcia nie poszarpały delikatnych młodych pędów. Uszkodzone pędy są często powodem chorób grzybowych krzewów.

Nożyce ręczne z pofałdowanym brzegiem sprawdzą się do cięcia korekcyjnego żywopłotu ze świerka oraz popularnych tuj. Cięcie nimi jest bardziej precyzyjne niż cięcie nożycami z prostym ostrzem.

Elektryczne nożyce do żywopłotu

Elektryczne nożyce do żywopłotu są najtańsze i najbardziej popularne wśród nożyc mechanicznych. Mają dwie główne zalety, są lekkie i łatwe w obsłudze. Urządzenie to jest również stosunkowo ciche. Niestety nożyce elektryczne mimo wielu oczywistych zalet mają również wadę, konieczność posiadania przedłużacza. Podczas cięcia żywopłotu nożycami elektrycznymi należy bardzo uważać, aby nie przeciąć kabla zasilającego. Ze względu na zasilanie prądem nie można ciąć takimi nożycami wilgotnego żywopłotu.

W sklepach można znaleźć modele, z różną długością noża. Krótsze noże nadają się do przycinania mniejszych gałązek. Natomiast modele z dłuższym nożem nadają się do przycinania np.: tuj.  

Akumulatorowe nożyce do żywopłotu

Nożyce akumulatorowe są świetną alternatywą dla nożyc elektrycznych. Cięcie żywopłotu za pomocą takiego urządzenia przebiega bardzo szybko i sprawnie. Nożyce akumulatorowe mimo swoich zalet ma dwie ważne wady: są droższe od modeli elektrycznych oraz mają mniejszą moc. Dlatego cięcie żywopłotu nie będzie przebiegało tak sprawnie.

Spalinowe nożyce do żywopłotu

Spalinowe nożyce do żywopłotu ze względu na swoją dużą moc używane są głównie przez profesjonalistów. Wbudowany silnik spalinowy umożliwia nieprzerwaną pracę. Nożyce spalinowe mają również dwie główne wady: wysoką cenę oraz wagę urządzenia; są ciężkie. Ten rodzaj urządzenia generuje również dużo hałasu, co może być uciążliwe dla sąsiadów oraz domowników.

Teleskopowe nożyce do żywopłotu

Jeśli krzewy są wysokie, to do ich pielęgnacji, warto wybrać teleskopowe nożyce do żywopłotu. W większości modeli ramie wysuwa się do długości 2,5 m. Dzięki temu można bez problemu przyciąć żywopłot, nie wchodząc na drabinę. Nożyce teleskopowe dostępne są w wersji ręcznej oraz na akumulator. Większy komfort i precyzję cięcia zapewniają nożyce teleskopowe na akumulator.

Czym się kierować podczas zakupu nożyc do ogrodu?

Wybierając nożyce do ogrodu, warto wziąć pod uwagę:

  • moc – im jest większa, tym nożyce będą lepiej cięły. Jest to bardzo ważne w przypadku żywopłotów o grubszych gałęziach;
  • długość ostrza – im dłuższe jest ostrze, tym bardziej precyzyjnie można ściąć większą część żywopłotu. Długie ostrze jest bardzo pomocne w pielęgnacji długich i gęstych żywopłotów;
  • kształt ostrza – nożyce mogą mieć jednostronne lub dwustronne ostrze. Dwustronne ostrze polecane jest do pielęgnacji gęstych żywopłotów;
  • materiał ostrza – nożyce powinny być wykonane z dobrej jakości materiału, najlepiej do tego sprawdzi się stal nierdzewna lub węglowa. Warto regularnie czyścić i konserwować nożyce. Dzięki temu posłużą na dłużej;
  • waga urządzenia – nożyce powinny być lekkie i poręczne. Najlepiej jest, jeśli ich waga nie przekracza 4 kg. 

Zadbany żywopłot jest wizytówką każdego ogrodu. Dlatego bardzo ważny jest wybór odpowiedniego narzędzia do pielęgnacji. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*