Jakie są rodzaje grzejników

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W obecnych czasach, kiedy dostawy energii stają się niepewne, a dostępność paliw znacznie się ogranicza, warto świadomie inwestować w organizację infrastruktury ciepła w swoim domu. Szczególnie istotne mogą okazać się grzejniki, kończące instalację i będące bezpośrednim przekaźnikiem ciepła do pomieszczeń. Warto więc zainteresować się opcjami, jakie oferuje rynek i wybrać tę najbardziej korzystną.

Jakie są rodzaje grzejników?

Zaskoczeniem dla Ciebie może być fakt, że istnieją jakiekolwiek rodzaje grzejników, ale tak właśnie jest! W dodatku – w zależności od typu, kaloryfery mogą wykazywać różne właściwości i nadawać się do różnego typu pomieszczeń lub budynków. Warto również pamiętać, że mogą one różnie wyglądać i być montowane w zupełnie inny sposób. Na to wszystko musisz być gotowy, wybierają konkretny model. Jeśli do tej pory nie zastanawiałeś się nad tym tematem, warto się w niego zagłębić przed zakupem kaloryferów do mieszkania. Do najpopularniejszych ich rodzajów należą:

• grzejniki członowe żeliwne,

• grzejniki członowe aluminiowe,

• grzejniki stalowe, 

• grzejniki konwektorowe,

• grzejniki kanałowe.

Grzejniki członowe żeliwne – czy to PRL-owskie „żeliwniaki”?

Wydaje się, że słysząc sformułowanie „grzejniki żeliwne” wszyscy mają jedno skojarzenie: PRL. Rzeczywiście, ten rodzaj kaloryferów był niezwykle popularny w czasach PRL-owskich i do dzisiaj można spotkać tego typu grzejniki w starszych mieszkaniach. Być może sam wychowywałeś się w miejscu ogrzewanym żeliwnymi grzejnikami lub Twoi bliscy mają je w swoich domach. Warto jednak wiedzieć, że współczesne „żeliwniaki” znacznie różnią się od starszych modeli. Przede wszystkim mogą przyjmować różne kształty i kolory, są nowoczesne i eleganckie. Będą więc pasować do nowoczesnego, gustownego wnętrza, nie musisz się o to martwić! Mają jednak swoje wady, a do nich z pewnością należy chropowata powierzchnia utrudniająca utrzymanie grzejnika w czystości. Z kolei zaletami tego typu kaloryferów są dobra współpraca z urządzeniami grzewczymi, a także znaczny udział promieniowania w przekazywaniu ciepła pomieszczeniom.

Grzejniki konwektorowe – ciepło w gustownej obudowie 

Grzejniki konwektorowe składają się z rur ożebrowanych aluminium lub miedzią i usytuowanych w obudowie, która sama w sobie nie ma funkcji grzewczej. Dzięki takiej konstrukcji, ten typ grzejników przekazuje niemal całość przewodzonego ciepła do pomieszczenia – mówi się tutaj o nawet 95%. Przy tym obudowa nie zmienia gwałtownie swojej temperatury i pozostaje letnia. Grzejniki konwektorowe wykorzystują zjawisko konwekcji, a przepływ powietrza w nich może być grawitacyjny lub wymuszony wentylatorem. Jeżeli w budynku nie ma ogrzewania płaszczyznowego i zamontowane są pompy ciepła, grzejniki konwektorowe będą najlepszym wyborem. Ciekawe oferty grzejników elektrycznych znajdziesz na stronie: https://www.bridom.pl/grzejniki-i-akcesoria/grzejniki-elektryczne-3. Sprawdź modele, które najbardziej Cię interesują i ciesz się ciepłym, oszczędnym domem!

Zdjęcie główne: pixabay.com/Arcaion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*