Czym zasłonić okna na parterze?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Mieszkanie na parterze ma swoje plusy, ponieważ wniesienie mebli czy dużego AGD jest dużo łatwiejsze. Mniej stopni do pokonania to także duża zaleta, kiedy wracasz do domu po długim i męczącym dniu. Niestety poza jasnymi stronami mieszkania na niskich poziomach w budynku, musisz wziąć pod uwagę także cienie tego rozwiązania. Utrzymanie prywatności na parterze jest nieco trudniejsze, ponieważ z poziomu ulicy niemal każdy ma przez okno wgląd w Twoją przestrzeń osobistą. Jak zasłonić okna, by zapewnić sobie intymność? Podpowiadamy!  

Rolety dzień noc  

Zamontowanie w oknach rolet to najłatwiejszy i najbardziej popularny sposób na to, by zadbać o swoją prywatność w mieszkaniu. Tradycyjne, pełne rolety blokują jednak światło na tyle mocno, że w pomieszczeniach, nawet w samo południe, panuje półmrok. Jeśli chcesz zasłaniać okna nawet w ciągu dnia, najlepszym pomysłem będą rolety dzień noc, które skutecznie chronią wnętrze Twojego mieszkania przed spojrzeniami wścibskich przechodniów oraz sąsiadów, jednocześnie przepuszczając na tyle dużo światła, że pokój nadal jest jasny i słoneczny. 

Rolety zewnętrzne   

Ta opcja jest dużo bardziej inwazyjna i niestety zarezerwowana najczęściej dla mieszkań własnościowych, ponieważ wiąże się ze sporymi kosztami. Zalety, jakie posiadają rolety zewnętrzne, są jednak warte wydania pieniędzy. Po pierwsze, opuszczone do końca całkowicie blokują dostęp światła, dlatego zapewniają ogromny komfort snu, zarówno w nocy, jak i w dzień.

Dodatkowo blokują część dźwięków, dochodzących z ulicy, więc warto zainwestować w nie, jeśli mieszkanie znajduje się w gwarnej okolicy. Ten rodzaj rolet znany jest także pod nazwą „rolety antywłamaniowe”, ponieważ opuszczone do końca i zablokowane, skutecznie uniemożliwiają dostanie się do mieszkania przez okno. Jest to niezwykle ważne, ponieważ to właśnie na parterze najczęściej zdarzają się włamania i kradzieże. 

Rolety zewnętrzne mają jeszcze jedną zaletę – nie ingerują w wystrój wnętrza i nie wykluczają wieszania firan oraz ozdobnych zasłon. W ciągu dnia koronkowa firanka wystarczająco dobrze zasłoni widok do wnętrza mieszkania, z kolei po zmroku, kiedy zapalisz światło, rolety zewnętrzne całkowicie zablokują możliwość zajrzenia do Twojego domu. 

Folie statyczne   

Doskonałym, skutecznym i całkowicie nieinwazyjnym sposobem na zagwarantowanie sobie prywatności w mieszkaniu parterowym są statyczne folie na okno, które fantastycznie blokują spojrzenia przechodniów, równocześnie przepuszczając światło. Dodatkowo takie folie nie są pokryte klejem, przywierają do szyby dzięki prawom fizyki. Możesz więc założyć je w wynajmowanym mieszkaniu nawet bez konsultacji z jego właścicielem, a po zakończeniu okresu wynajmu zdjąć je i umyć okna bez pozostawiania śladu po folii.

Takie rozwiązanie może być zastosowane na całej powierzchni szyby lub tylko do pewnej wysokości, w formie zazdrostki. W zależności od Twoich preferencji możesz też wybrać folię gładką tylko z lekko mlecznym zabarwieniem, które rozmyje szczegóły widoczne przez okno lub wybrać folię teksturowaną albo z ciekawym wzorem. 

Prywatność we własnym mieszkaniu jest bardzo ważna. To ona gwarantuje komfort i poczucie bezpieczeństwa, a ponadto zapewnia w domu swobodną atmosferę. Rolety, folie, zasłony i firany to doskonały sposób na zakrycie okien i zapewnienie sobie pełnej intymności w każdej sytuacji.

Zdj. główne: Matt Brown/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*