Jak osłonić taras przed wiatrem i słońcem?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Taras jest miejscem wypoczynku, zwłaszcza w ciepłe dni. W jaki sposób osłonić taras, aby można było na nim odpoczywać niezależnie od warunków atmosferycznych?

Czym można osłonić taras?

Zadaszenie tarasu oraz boczne osłony najlepiej jest zaplanować przy projekcie domu. Istnieje wiele rozwiązań, które umożliwią osłonięcie tarasu przed wiatrem i słońcem. Do wyboru są:

  • materiałowe markizy;
  • konstrukcje – drewniane, metalowe, PCV;
  • rolety,
  • roślinność,
  • parawany.

Górna osłona tarasu

Parasol ogrodowy

Najprostszym i najpopularniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie dużego parasola ogrodowego na tarasie. Świetnie ochroni przed promieniami słonecznymi. Na taras najlepsze będą duże parasole z kółkami, które umożliwią zmianę ich miejsca, ochronią nawet przed największym wiatrem. Największe modele mają rozpiętość nawet do 5 m.

Parasole ogrodowe wykonywane są głównie z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, które powleczone są dodatkowo akrylem, PCW lub poliuretanem. Dzięki temu parasol nie blaknie pod wpływem promieni UV.

Markizy ścienne

Markizy ścienne stały się bardzo popularnym rozwiązaniem, które gwarantuje komfort użytkowania. W sprzedaży dostępne są markizy gotowe w różnych wielkościach. Ramiona markiz wykonane są ze wzmocnionego aluminium, a ich czasza z wysokiej jakości materiału dodatkowo zabezpieczonego akrylem, PCW lub poliuretanem. Dzięki temu odporne są na promienie UV. Markizy mogą być zwijane automatycznie (za pomocą przycisku lub pilota) lub ręcznie (system sznurków jak w roletach). Wiele modeli wyposażonych jest w kasety, w których zwinięta markiza jest chowana (dzięki temu posłuży na co najmniej kilka sezonów).

Zadaszenie z tkaniny rozpiętej na słupach

Bardzo modne w ostatnim czasie stały się tkaniny rozpięte na słupach, które przypominają kształtem żagiel. Materiał ten jest dodatkowo zabezpieczony akrylem, PCW lub poliuretanem.

Zadaszenie żaluzjowe

Zadaszenie żaluzjowe wykonywane jest z ruchomych listew (wykonanych z aluminium lub poliwęglanu) przymocowanych do ram konstrukcyjnych (wykonanych z aluminium). Położenie listew można regulować za pomocą pilota.

Płyty poliwęglanowe

Jako zadaszenie tarasu wykorzystywane są płyty poliwęglanowe przymocowane do drewnianej lub aluminiowej konstrukcji. Rozwiązanie to świetnie chroni przed deszczem, lecz nie zapewnia ochrony przed promieniami UV.

Boczna osłona tarasu

Do bocznej osłony tarasu najczęściej wykorzystuje się gotowe panele drewniane lub pergole, które mocuje się na drewnianych kotwach.

Panele ze stali corten

Bardzo ciekawe i trwałe rozwiązanie, które posłuży długo, jeśli będzie systematycznie konserwowane. Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się w nowoczesnych domach.

Panele ze stali nierdzewnej

Panele zez stali nierdzewnej z wyciętymi wzorami świetnie współgrają z nowoczesną architekturą. Wykonywane są na zamówienie, w jednym z kolorów z palety RAL.

Markizy boczne

Markizy boczne wykonane z aluminiowej lub stalowej konstrukcji oraz materiału. Mocowane są do ściany budynku i rozciągane jak ekran.

Maty osłonowe

Maty osłonowe wykonane z wikliny lub bambusa są świetnym rozwiązaniem dla osób ceniących naturalne rozwiązania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*