Jakie rękawice ogrodowe wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rękawice ogrodowe to podstawowe akcesorium, które powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego ogrodnika. Niezależnie od tego, czy przycinasz krzewy, czy plewisz grządki, powinieneś chronić dłonie.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rękawic ogrodowych. Różnią się one materiałem, dopasowaniem do dłoni, zastosowaniem. Pamiętaj, by każdy z wymienionych rodzajów dopasowywać do rozmiaru dłoni – tylko wtedy będą wygodne i prawidłowo będą chronić Twoje dłonie. W tym artykule przedstawiamy wszystkie rodzaje rękawic ogrodowych – sam wybierz, które sprawdzą się najlepiej! 

Rękawice do pracy w ziemi 

Rękawice do pracy w ziemi – np. kopania, plewienia – muszą być nie tylko odporne na ścieranie, lecz także zapewniać maksymalną wygodę i spokojne chwytanie przedmiotów palcami. 

Muszą zapewniać precyzję ruchów, dlatego warto sprawdzić ich dopasowanie do dłoni przed kupnem – nie mogą być za duże. Wewnętrzna strona takich rękawic powinna być wzmocniona poliuretanem lub winylem. Z uwagi na duże ryzyko pobrudzenia, dobrze wybierać rękawice w kolorze czarnym. Nawet jeśli nie uda Ci się ich doprać – nie będzie widać!

Rękawice do pracy z narzędziami 

Do używania z narzędziami typu siekiera, grabie czy łopata – ogółem, prace ciężkie, przy których bez rękawic nabawić się można odcisków. Rękawice do prac z narzędziami powinny chronić wewnętrzną stronę dłoni, dlatego najlepiej wybierać te powlekane gumą, a nawet całe skórzane. 

Najważniejsze jest, by amortyzowały dłoń, a równocześnie pozwalały skórze oddychać – dlatego górna część powinna być wykonana z materiału przepuszczającego powietrze. Rękawice do pracy z narzędziami powinny także mieć dobrą przyczepność.

Rękawice do przycinania roślin kolczastych 

Z odpowiednimi rękawicami nie musisz martwić się cięciem róży i innych roślin kolczastych. Główną ich cechą są wysokie mankiety, które oprócz dłoni pozwalają chronić także nadgarstki i przedramiona nawet do wysokości łokcia. Dzięki temu nie musisz martwić się szramami i ranami.

Wykonane są z grubych materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne – często ze sztucznej skóry. Chociaż są stosunkowo drogie, mogą być użytkowane nawet parę lat bez uszkodzeń! W środku pokryte są miękkim materiałem dla komfortu dłoni.

>> Zobacz też: Eko ogród w 5 krokach

Rękawice do lekkich prac ogrodowych 

Sprawdzą się nie tylko w ogrodzie, lecz także na balkonie, tarasie i przy uprawie roślin doniczkowych. Dobrze wybrać takie, których włókna zostały wzmocnione – poradzą sobie wtedy nie tylko z wilgocią w pracach ogrodowych, lecz także z częstym praniem. Jest to również rodzaj rękawic, przy którego wyborze możesz zaszaleć z estetyką – na rynku dostępne są rękawice do lekkich prac ogrodowych zarówno w różnych kolorach, jak i w geometryczne i kwiatowe wzory. Do wyboru, do koloru!

Rękawice dla dzieci 

Dzieci, zwłaszcza powyżej 2 lat, zaczynają intensywnie odkrywać świat. Pomagają w pracach kuchennych i ogrodowych i tam również potrzebują ochrony. Jeśli Twoje dziecko lub wnuk pali się do pomocy przy kwiatach i krzewach, kup mu rękawice dopasowane do jego małych dłoni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*