Ile kosztuje ubezpieczenie garażu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Garaż, jak każdy element majątku, można ubezpieczyć na wypadek zniszczeń oraz innych zdarzeń losowych. Jest to ważny budynek, którego zadaniem jest ochrona pojazdów mechanicznych oraz różnych narzędzi przed negatywnymi skutkami warunków atmosferycznych. Ile kosztuje ubezpieczenie garażu? Przed czym dokładnie chroni polisa? Jak ją wybrać? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy poniżej. 

Czy można ubezpieczyć sam garaż? 

Niestety odpowiedź na to pytanie jest przecząca. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie dają możliwości wykupienia polisy zabezpieczającej sam garaż. Jedyną opcją jest włączenie jej w skład ubezpieczenia nieruchomości. Garaż podobnie jak inne zbudowania, które znajdują się przy domu np. budynki gospodarcze, baseny, ogrodzenie, czy altany może zostać do niej dołączone jako dodatek. Zanim jednak zdecydujemy się na wykupienie polisy mieszkaniowej z rozszerzeniem, musisz wiedzieć, że towarzystwa ubezpieczeniowe różnie interpretują pojęcie „garaż”. Informacje na ten temat można znaleźć w dołączonych Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.  W zdecydowanej większości firmy rozumieją go jako budynek, który jest trwale zespolony z gruntem, jest niemieszkalny i służy do parkowania pojazdów mechanicznych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak różne towarzystwa ubezpieczeniowe rozumieją pojęcie garażu, zajrzyj do artykułu, który został opublikowany na https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/ubezpieczenie-garazu-i-dodatkowych-budowli-poza-domem.

Garaże przybierają różne formy. Mogą to być budynki, które znajdują się w bryle domu. W tym przypadku nie ma znaczenia czy jest to dom jednorodzinny, czy szeregowy. Inną możliwością jest garaż, który jest osobną konstrukcją, ale znajduje się na posesji. Może być również poza posesją i być budynkiem szeregowym. Towarzystwa ubezpieczeniowe dopuszczają wykup polisy w przypadku garażu podziemnego. Czy zatem można ubezpieczyć każdy garaż? Otóż nie. Firmy nie dopuszczają możliwości wykupienia polisy dla garażu blaszanego. Jest to spowodowane tym, że nie jest on trwale zespolony z gruntem. Garaże blaszane nie posiadają fundamentów. 

Ile kosztuje ubezpieczenie garażu? 

Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy od tego, gdzie zlokalizowany jest garaż. Jeśli budynek znajduje się w bryle domu, cena jego ubezpieczenia to koszt od 80 do 90 złotych w skali roku. Każde towarzystwo indywidualnie określa wysokość składki, jednak dobra polisa, która obejmuje ubezpieczenie mieszkania oraz garażu kosztuje rocznie ok. 200-250 złotych. Cena polisy to wypadkowa kilku czynników. Firma ubezpieczeniowa bierze pod uwagę wartość domu z garażem czy liczbę ewentualnych rozszerzeń pakietu. Jednym z nich jest np. dodatkowa polisa na wypadek kradzieży z włamaniem czy przepięcia. Jeśli poszukujesz dobrej oferty, warto skorzystać z porównywarek online. Dzięki nim będziesz mógł sprawdzić kilka propozycji firm ubezpieczeniowych bez wychodzenia z domu za pomocą kilku kliknięć. Jedną z porównywarek znajdziesz na ubezpieczeniemieszkania.pl

Przed czym chroni ubezpieczenie garażu? 

Ubezpieczenie garażu jest zintegrowane z polisą mieszkaniową, więc chroni w tych samych przypadkach, co mieszkanie czy dom. Chodzi przede wszystkim o zdarzenia losowe oraz negatywne działanie żywiołów np. pożar czy powódź. Ewentualne rozszerzenia, które można dołączyć do ubezpieczenia, obejmują ochronę na wypadek kradzieży z włamaniem, dewastację, przepięcie czy stłuczenie. Polisa chroni stałe elementy, czyli instalacje, grzejniki, włączniki czy gniazda wtykowe. 

Zdjęcie główne: Erik McleanHire/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*