Jaką trawę wybrać do ogrodu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Gęsty, równy i soczyście zielony trawnik to marzenie każdego domorosłego ogrodnika. Niestety wiele osób ma bardzo duży problem z tym, aby osiągnąć ten efekt. Dzieje się tak, między innymi, dlatego, że przy wyborze nasion do zasiania, nie zwracają one uwagi na to, jaki jest to typ trawy. Jak więc wybrać trawę do ogrodu, by była ona trwała, bujna i robiła wrażenie, jako wspaniały trawnik? 

Renowacja istniejącego już trawnika

Jeśli posiadasz już w ogrodzie trawnik, nie musisz wcale zrywać całej grani, aby wysiewać trawę całkowicie od nowa. Obecny trawnik najpierw dokładnie wygrab, by pozbyć się starych, zalegających w nim liści, patyków, gałązek i tak zwanego filcu, czyli martwej trawy. Samo wygrabienie nie będzie tak skuteczne, żeby od razu móc wysiewać nową trawę. Aby dopełnić dzieła, użyj wertykulatora, który dokładnie i bardzo skutecznie odsłoni i oczyści podłoże, w którym rośnie trawa i da nowym nasionom przestrzeń do wzrostu. Kolejnym procesem, który pobudzi istniejącą już trawę do wzrostu i odnowi trawnik, potrzebujący renowacji, jest aeracja. Polega to na nakłuciu drani i tym samym napowietrzeniu ziemi i wzbudzeniu korzeni do wzrostu. Aerację na małym trawniku możesz wykonać samodzielnie, na przykład za pomocą widłów. Większą powierzchnię lepiej aerować za pomocą profesjonalnego sprzętu, które możesz bez problemu wypożyczyć. Te dwa zabiegi działają trochę tak, jak umycie skóry i wykonanie peelingu przed wykonaniem zabiegów pielęgnacyjnych. 

Nawożenie gleby i wysiewanie

Gleba, w której chcesz wysiać trawnik, powinna być bogata w mikro i makroelementy, które będą wspierały wzrost trawy i wydobywały z niej soczyście zielony kolor. Powinna też mocno trzymać wilgoć, dlatego dobrze, jeśli zawiera mało piasku, a dużo gliny, która magazynuje wodę i oddaje ją do roślin. Przed wysianiem trawnika pokryj glebę cienką warstwą podłoża do trawników, wysiej odpowiednie nasiona, po czym przykryj je kolejną cienką warstwą tego samego podłoża i obficie podlej bardzo delikatną mgiełką wody. Przez kilka pierwszych tygodni unikaj nawożenia, pierwszy nawóz możesz wysypać lub wylać na trawę dopiero po pierwszym koszeniu, kiedy dopiero zacznie ona pokazywać swój prawdziwy potencjał. 

Jak wybrać trawę do ogrodu? 

Trawniki w ogrodzie są często narażone na deptanie butami, bosymi stopami oraz zwierzęcymi łapami. Dodatkowo, jeśli masz w domu dzieci, bieganie, gra w piłkę czy rozkładanie koca lub maty do zabawy może naprawdę podniszczyć trawnik. Trawa odporna na deptanie to taka, której kłącza po przerwaniu wypuszczają nowe pędy, dzięki czemu, paradoksalnie, trawnik im bardziej jest narażony na uszkodzenia, tym gęstszy i bujniejszy się staje. Taką trawą jest na przykład stosowana na boiskach trawa sportowa, którą kupisz na https://www.gardenflora.pl/trawa-sportowa. Jeśli z kolei trawnik rośnie w otoczeniu drzew i dostęp światła jest ograniczony, wybierz trawę, która nie potrzebuje tak dużo słońca i lubi zacienione miejsca. Na jednym, dużym trawniku możesz wysiać kilka rodzajów traw, w zależności od warunków, na jakie w danym miejscu trawnik będzie narażony. 

Do zagęszczenia istniejącego już trawnika wybierz trawę renowacyjną. Jej nasiona szybko kiełkują, rosną od razu bujne i gęste. Taka trawa szybko zagęści zmęczony i zniszczony trawnik oraz przywróci mu dawny blask. Pamiętaj, trawa, choć nie jest wcale wymagającą rośliną, odwdzięcza się pięknie za poświęcony jej czas i pielęgnację. Lekkie podlanie i nawożenie od czasu do czasu, sprawi, że trawnik będzie budził podziw i lekką zazdrość każdego, kto go zobaczy. 

Zdjęcie główne: Free Nature Stock/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*