Jak wyczyścić rolety dzień noc?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz częściej w polskich domach spotkać można tzw. rolety dzień noc. Nic dziwnego, wspaniale się prezentują i dają wiele możliwości aranżacyjnych. Trzeba jednak pamiętać, aby odpowiednio je czyścić, aby przez długi czas wspaniale się prezentowały. Jak to zrobić? Zobacz sam!

Rolety dzień noc – jak się z nimi obchodzić?

Zacznijmy od tego, jak w ogóle wyglądają tego typu rolety. Składają się one z materiałów, które są na siebie nałożone. Poszczególne warstwy układane są naprzemiennie w postaci pasów. Każdy z nich został do tego zrobiony z nieco innej tkaniny, jeden z prześwitującej, zaś drugi z mniej transparentnej. Podczas zmiany ich ułożenia, nachodzą one na siebie i sprawiają, że w pokoju staje się jasno lub panuje lekki półmrok, stąd nazwa dzień noc. Z reguły możesz dopasować możliwość zacieniania, a co za tym idzie, dobrać odpowiedni rodzaj tkaniny do swoich potrzeb oraz do stopnia nasłonecznienia w swoim domu.

Ten model to świetne rozwiązanie do praktycznie każdego mieszkania, warto mieć jednak na uwadze jeden fakt, mianowicie taki, że mimo zabezpieczenia poszczególnych elementów materiału środkiem impregnującym, należy dbać o ich odpowiednią pielęgnację. Podczas czyszczenia z pewnością należy pamiętać o tym, że roleta składa się z dwóch materiałów. Każdy z nich musi być odpowiednio zaopiekowany. Do tego również mechanizm powinien być szczególnie potraktowany.

Usuwanie kurzu

Z pewnością najczęściej spotykanym problemem w przypadku rolet dzień noc jest kurz. To on spędza sen z powiek wielu osobom. Jak z nim walczyć? Trzeba je z pewnością regularnie odkurzać. Tak jak na każdej powierzchni w domu, również i na roletach osadza się kurz. Aby go skutecznie usunąć, należy najlepiej raz w tygodniu ustawić odkurzacz na niskie obroty i skorzystać z końcówki ze szczotką. Przy wykorzystaniu takiego sprzętu z pewnością skutecznie usuniesz różnego rodzaju zabrudzenia. 

Jeśli obawiasz się, że mimo wszystko uszkodzisz delikatną strukturę rolet, możesz pokusić się o skorzystanie z miotełki lub delikatnej i miękkiej szmatki. Aby nie wprowadzać zanieczyszczeń w głąb materiału, należy czyścić je w określony sposób tj. od góry do dołu, zdecydowanymi, ale delikatnymi ruchami, które pozwolą Ci zminimalizować ryzyko uszkodzenia rolety.

Mocne zabrudzenia – jak pozbyć się plam z rolet dzień noc?

Co, jeśli na Twojej rolecie pojawiają się mocne plamy? Jak sobie z nimi radzić? Zależy oczywiście, z czym masz do czynienia. Z reguły są to zabrudzenia, które powstały z powodu rozgniecenia owada, deszczu, który przypadkowo dostał się przez otwarte okno, czy soku z roślin. Natomiast w kuchni możesz spodziewać się wszystkiego, a w głównej mierze zanieczyszczeń związanych z jedzeniem. Z kolei w pokoju dziecka na roletach często pojawiają się plamy z flamastrów, farb i długopisów.

Aby je wywabić, trzeba się trochę postarać. Wykorzystaj delikatną ściereczkę, którą wcześniej namoczysz wodą w temperaturze pokojowej. Możesz dodać odrobinę środka myjącego np. naturalnego płynu do mycia naczyń. Rolety trzeba delikatnie przecierać, ale absolutnie nie trzeć, ponieważ możesz uszkodzić strukturę materiału, zwłaszcza tego przezroczystego. Pamiętaj przede wszystkim, aby regularnie czyścić rolety, aby brud na stałe nie przywarł do struktury materiału.

Zdj. główne: Erika Osberg/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*