Jak urządzić niewielki pokoik dziecięcy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Masz ograniczone możliwości logistyczne, ale mimo to chciałbyś urządzić dla swojego dziecka prywatną sypialnię? Jesteś w stanie to zrobić, mając do dyspozycji nawet niewielki pokój. Pamiętaj, że umiejętne organizowanie przestrzeni pozwala na zwiększenie komfortu niezależnie od metrażu!

Jakie meble powinny się znaleźć z pokoju dziecięcym?

W okresie dziecięcym ważne jest kształtowanie w człowieku poczucia niezależności i sprawczości oraz zadbanie o jego potrzebę prywatności. Dlatego, urządzając sypialnię dla dziecka, pamiętaj, aby uwzględnić je w planowaniu zmian. Możecie wspólnie podjąć decyzję dotyczącą kolorów, które będą obecne w pomieszczeniu, rodzaju mebli czy miejsca, w którym staną. Aby dziecko mogło prawidłowo się rozwijać, ważne jest traktowanie go z szacunkiem i zapewnianie odpowiedniego komfortu – między innymi dzięki poczuciu, że ma ono jakąś sferę prywatną. Możesz zadbać o realizację tych kwestii, dbając, by w swoim pokoju dziecko miało szafę na ubrania oraz zabawki. Dzięki temu będzie miało poczucie, że ma swoje rzeczy pod kontrolą, na „własnym terenie”. W pokoju, poza miejscami na przechowywanie rzeczy dziecka, powinno znaleźć się również łóżko dopasowane do potrzeb podopiecznego, a w przypadku uczniów – także stref nauki wyposażona w odpowiednie biurko, krzesło i źródło światła. 

Pozwól swojemu dziecku na zarządzanie jego przestrzenią

Jeśli urządzasz pokój dla swojego dziecka, pamiętaj, że powinny znaleźć się w nim rzeczy, które maluch sam wybierze. Oczywiście, w sypialni mogą znaleźć się również przedmioty i meble dobrane przez Ciebie, ale kiedy dajesz dziecku możliwość samodzielnego podjęcia decyzji, kształtujesz w nim pewność siebie i poczucie, że jest ważne, a jego zdanie się liczy. Jeśli nie możesz pozwolić maluchowi na wybór koloru ścian lub wymarzonych mebli, skup się na drobiazgach – na przykład obrazkach, które powiesisz na ścianach albo pościeli, która znajdzie się na łóżku dziecka. Jeśli pociecha ma ulubionych bohaterów albo motywy, które szczególnie lubi, na pewno znajdziesz je na stronie: https://nyks.pl/posciel/dla-dzieci. A jeżeli Twoje dziecko jest jeszcze za małe, by decydować – po prostu postaw na jasne, przyjazne kolory i wzory. 

Unikaj chaosu i nadmiaru rzeczy

W małych pomieszczeniach bardzo ważne jest zachowanie umiaru – dzięki temu mądrze organizujesz przestrzeń i zyskujesz poczucie dobrze wykorzystanego miejsca. Jeśli urządzasz pokój dla dziecka, starannie zaplanuj strefę zabawy – jest maluchowi niezbędna, ale nie powinna „zagracać” przestrzeni. W związku z tym warto zdecydować się na wystarczająco dużo miejsca do przechowywania zabawek i samej zabawy. Pilnuj też, by dziecko uczyło się sprzątać swoje rzeczy po rozrywce. Postaraj się wykorzystywać mało używane przestrzenie, by zorganizować dodatkowe miejsce na rzeczy – świetnym pomysłem będzie na przykład zorganizowanie szuflad pod łóżkiem dziecka.

Zdjęcie główne: pexels.com/Karolina Grabowska

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*