Olej lniany – dlaczego warto go stosować?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Stosowanie oleju z siemienia lnianego niesie ze sobą wiele korzyści. Jest on wykorzystywany do gotowania i pielęgnacji skóry. Dowiedz się, dlaczego jest tak cenny.

Jest on tłoczony w niskich temperaturach z nasion lnu. W smaku przypomina orzech i ma złotą, typowo oleistą barwę. Niektórzy nie są zwolennikami jego zapachu, jednak nie wolno zapominać, że najbardziej ceni się go przede wszystkim za jego zdrowotne właściwości.

Jak go stosować?

Olej lniany jest bardzo wszechstronny. Można wykorzystywać go jako dodatek do sałatek, dipów i sosów. Sprawdzi się również jako dodatek do koktajli i smoothie. Nie należy jednak używać go do smażenia, gdyż ma niską temperaturę dymienia. Przez działanie wysokiej temperatury może on stracić swój aromat, a nawet wytwarzać szkodliwe związki. Oprócz tego można stosować go naskórnie. Sprawdzi się też jako maska do włosów, która nada im połysku i wspomoże wzrost.

Dlaczego jest tak dobry?

To bogate źródło omega-3

Jest on pełen drogocennych kwasów tłuszczowych omega-3. Ich wpływ na nasze zdrowie został potwierdzony w wielu badaniach. Mogą łagodzić stany zapalne, poprawiać kondycję serca, a nawet spowalniać starzenie się mózgu. Jeśli nie sięgasz często po ryby, olej lniany będzie dla Ciebie idealnym uzupełnieniem diety. Dostarczy Twojemu organizmowi cennego omega-3.

Może poprawić zdrowie skóry

Kilka badań potwierdziło dobry wpływ oleju lnianego na kondycję skóry. Po jego 12-tygodniowej suplementacji, można było zaobserwować poprawę poziomu nawilżenia oraz wyraźniejszą gładkość. Ponadto zmniejszyła się jej wrażliwość na podrażnienia. Skóra stała się jedwabista w dotyku i mniej szorstka.

Badania na myszach wykazały, że olej lniany może także łagodzić objawy atopowego zapalenia skóry. Zwierzęta doświadczały mniejszego zaczerwienienia i swędzenia. Zniwelowane zostały również obrzęki. Wciąż czekamy jednak na kolejne oficjalne badania, które przeprowadzono na ludziach. Wiele osób korzystających z oleju lnianego potwierdza jednak jego pozytywne działanie na ogólną kondycję skóry.

Może korzystnie wpłynąć na zdrowie serca

W paru badaniach stwierdzono natomiast, że olej lniany może korzystnie wpłynąć na zdrowie serca. Spożywanie łyżki stołowej raz dziennie przez 12 tygodni doprowadziło do obniżenia ciśnienia krwi u badanych. To bardzo dobra wiadomość dla osób, które mają problemy z nadciśnieniem. Trzeba przy tym podkreślić, że zbyt wysokie wartości odnotowywane na ciśnieniomierzu mogą wiązać się z podwyższonym obciążeniem serca.

Olej lniany może również poprawić elastyczność tętnic. Tym samym będzie świetnym suplementem diety osób mających problem z przepływem krwi i seniorów. Tę cenną właściwość zawdzięcza wysokiemu stężeniu wspomnianych wcześniej kwasów tłuszczowych omega-3.

Zdj. główne: Jai79/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*