Jak uprawiać rośliny iglaste w doniczkach?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Od kilku sezonów bardzo modne jest uprawianie roślin w donicach. Jak uprawiać rośliny iglaste w doniczkach? Dlaczego uprawa iglaków w donicach jest tak popularna?

Dlaczego rośliny iglaste są tak bardzo popularne?

Rośliny iglaste w doniczkach są bardzo popularne ze względu na małe wymagania pielęgnacyjne oraz ich piękno – są to rośliny zimozielone o różnorodnych formach. Rośliny te świetnie prezentują się w towarzystwie bylin i kwiatów jednorocznych.

Zalety uprawiania roślin iglastych w doniczkach

Główną zaletą roślin iglastych w doniczkach jest to, że można je umieszczać w dowolnym miejscu na tarasie lub balkonie. Dzięki temu można bardzo często zmieniać aranżację.

W jednej dużej donicy można stworzyć bardzo ciekawą kompozycję z roślin iglastych i kwiatów jednorocznych. Dzięki temu można zaoszczędzić miejsce, a balkon lub taras nie straci na atrakcyjności.

Jakie rośliny iglaste nadają się do uprawy w doniczce?

Do uprawy w doniczkach należy wybierać odpowiednie odmiany roślin iglastych. Warto wybierać odmiany karłowe lub wolno rosnące. Dostępne są różne formy krzewów – kuliste, płożące, rozłożyste i pienne. Wybierając iglaki do uprawy w doniczce, należy zwrócić uwagę na ich wymagania uprawne. Najpopularniejszymi roślinami iglastymi uprawianymi w doniczce są cisy i tuje.

Uprawa roślin w doniczkach

Rośliny iglaste wymagają stanowiska słonecznego lub półcienistego. Cis jest krzewem rosnącym nawet w głębokim cieniu. Odporne na brak wody w doniczce są jałowce i sosny. Regularnego podlewania wymagają żywotniki i cyprysiki. Iglaki wymagają lekkiego i przepuszczalnego podłoża. Najlepsze jest specjalne podłoże do iglaków. Na dno donicy (w zależności od jej wielkości) należy wysypać 10-15 cm keramzytu. 

Przed posadzeniem krzewu należy się zapoznać z jego wymaganiami uprawnymi oraz szybkością wzrostu. Informacje te najczęściej zamieszczone są na etykiecie dołączonej do rośliny. W donicach warto sadzić odmiany karłowate lub wolno rosnące. Większość krzewów iglastych można sadzić do doniczek przez cały rok.

Doniczka, w której będzie posadzony krzew, powinna być dwa razy większa niż bryła krzewu. Roślinę warto posadzić na głębokości 2-3 cm większej niż była do tej pory. Iglaki należy przesadzić do większych donic co 4-5 lat. Gdy nie będą mieściły się do donic, to należy je posadzić do gruntu.

Jak pielęgnować iglaki w doniczkach

Iglaki są bardzo łatwe w pielęgnacji. Wystarczy je regularnie podlewać dużą ilością wody. Gleba powinna nasiąknąć wodą na głębokości 20-30 cm. Nadmiar wody nie jest dla iglaków tak szkodliwy, jak susza. Wiosną rośliny iglaste należy systematycznie przycinać. Cięcie należy również wykonać, gdy roślina osiągnie zbyt duże rozmiary. Młode iglaki w pierwszym roku należy nawozić połową zalecanej przez producenta dawki.

Zimowanie iglaków w doniczkach

Przed zimą należy zabezpieczyć donicę z iglakiem poprzez obłożenie jej styropianem. Można ją również owinąć agrowłókniną lub zakopać w ziemi.

Zdj. główne: Scott Webb/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*