Oświetlenie na mały balkon – jakie wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Mały balkon wymaga dużej kreatywności w urządzaniu przestrzeni. Jakie oświetlenie będzie najlepsze?

Na co zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie na balkon?

Wybierając oświetlenie na mały balkon, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Pierwszym z nich jest bezpieczeństwo. Do oświetlenia balkonu należy wybierać lampy tylko z wysokim IP, czyli odporne na działanie czynników zewnętrznych. 

Drugim czynnikiem jest energooszczędność lamp. Warto wybierać oświetlenie LED lub solarne. Dzięki temu koszty oświetlenia balkonu będą minimalne. 

Ostatnim czynnikiem jest jakość wykonania lamp. Na balkon najlepsze będą oprawy ze stali nierdzewnej lub aluminium. W sklepach dostępne są również lampy ze zintegrowanym światłem LED. Gdy światło LED się wypali, to taka lampa jest do wyrzucenia.

Rodzaje oświetlenia balkonowego

Lampiony i latarenki

Lampiony i latarenki są najdyskretniejszym oświetleniem małego balkonu. Mnogość dostępnych wzorów i kolorów pozwala na dostosowanie ich do każdego stylu balkonu.

Lampy solarne

Kolejnym prostym sposobem na oświetlenie balkonu są lampy solarne. Ładnie prezentują się włożone do doniczek z kwiatami umieszczonych na poręczy balkonu. Można je również powiesić na haku przymocowanym do sufitu. W sklepach dostępne są również małe lampy solarne, które można postawić np. na stoliku. Należy pamiętać, aby zawsze miały dobry dostęp do promieni słonecznych.

Lampki na sznurku

Jeśli na balkonie nie ma dostępu do instalacji elektrycznej, to godnym uwagi rozwiązaniem jest zamontowanie lampek na sznurku. Mogą to być popularne cotton balls lub żarówki solarne. Taką girlandę można zawiesić wzdłuż balkonu lub przewiesić przez poręcz.

Oświetlenie nawierzchniowe

Oświetlenie nawierzchniowe jest mało popularnym oświetleniem balonu. Najlepiej sprawdzi się na niewielkich balkonach, ponieważ zajmuje mało miejsca. Oczka montowane są w posadzce, a światło skierowane ku górze delikatnie oświetla ścianę. 

Kinkiety

Więcej światła można uzyskać, montując na balkonie kinkiety. Gdy balkon jest niewielki, to można zamontować jeden duży kinkiet lub dwa małe. Kinkiet powinien być dobrany do stylu balkonu. Do małych, nowoczesnych balkonów najlepiej będą pasowały proste formy w naturalnych barwach.

Lampa wisząca

Na balonie można zawiesić pojedynczą lampę zewnętrzną np. na łańcuchu. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się na małych balkonach o kwadratowym kształcie. Należy dokładnie przemyśleć umiejscowienie lampy, ponieważ jeśli łańcuch będzie zbyt długi, to przy porywach wiatru może uszkodzić okno. 

Jakie oświetlenie będzie najlepsze?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ oświetlenie powinno być dobrane do indywidualnych preferencji. Wielu dekoratorów wnętrz poleca na małe balkony kinkiety i lampy solarne. Są tanie w eksploatacji i dają punktowe, nastrojowe światło.

Zdj. główne: Roberto Nickson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*