Iglaki na balkonie — aranżacje

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Aranżacja przestrzeni balkonu to bardzo ważny aspekt wykańczania mieszkania. Często balkony są pomijane w początkowej fazie – wystawiamy na nie niepotrzebne rzeczy i z czasem tworzy się tam graciarnia. 

Warto pomyśleć o zagospodarowaniu tej przestrzeni, gdzie będziemy mogli cieszyć się słońcem i chwilą wytchnienia. Nie każdy jednak musi lubić umieszczać na balkonie kwiaty. Dziś mamy dla Was garść inspiracji na wypełnienie balkonów iglakami.

Zieleń cały rok

Iglaki to doskonałe rozwiązanie, jeśli zależy nam na całorocznym i estetycznym wyglądzie balkonu. Oczywiście zimozielone rośliny nie muszą być jedynymi, na które możesz się zdecydować, choć staną się doskonałą bazą do rozbudowy o kwitnące latem okazy. 

Wybierając jednak na balkon iglaki, musisz pamiętać o tym, że przestrzeń, którą masz do zagospodarowania nie jest duża, co więcej, często dodatkowym ograniczeniem jest wysokość, do której mogą rosnąć nasze rośliny, więc te wysokie i szybko rosnące niestety się nie sprawdzą.

Baw się formą i kolorem 

Na balkony najlepiej sprawdzą się niewielkie iglaki, dlatego wybierając się na zakupy, rozglądaj się za miniaturami, płożącymi oraz wolno rosnącymi gatunkami. Łączenie ich pozwoli stworzyć plastyczne kompozycje, które będą się świetnie prezentować przez cały rok. 

Dobierając rośliny, możesz zwracać również uwagę na kolory ich igieł. Rewelacyjnie będą się prezentować te ze srebrnymi, jasnożółtymi, a także wręcz granatowymi igłami. W trakcie tworzenia kompozycji warto pamiętać o posadzeniu większych roślin z tyłu, by wraz z mniejszymi z przodu mogły tworzyć efektowną kaskadę. W zależności od lokalizacji balkonu i stopnia jego nasłonecznienia możesz zdecydować się na różne gatunki iglaków, np. jałowce, cisy, sosny, modrzewie i oczywiście tuje.

Krzewy iglaste są bardzo wdzięcznym materiałem – wręcz rzeźbiarskim. Uwielbiają przycinanie, które sprawia, że stają się gęste. Te zabiegi warto wykonywać co najmniej dwa razy do roku, na wiosnę oraz latem. Pozwoli na to na stworzenie ciekawych kształtów, a dla cierpliwych nawet rzeźb! Jednak z prostym kształtem kuli, prostokąta bądź stożka każdy, nawet początkujący ogrodnik, powinien sobie poradzić. 

W czym sadzić?

Jeśli zdecydujesz się już na konkretne krzewy, pozostaje jeszcze kwestia, w czym je umieścić. W sklepach ogrodniczych znajdziesz wiele propozycji. Doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju skrzynie (zarówno drewniane, jak i plastikowe) oraz podłużne donice. Efektownie będą wyglądać również wszelkiego rodzaju gliniane czy betonowe pojemniki, zwłaszcza w przypadku roślin płożących. W trakcie wyboru warto również pomyśleć o egzemplarzach mrozoodpornych.

Iglaki będą potrzebować specjalnego, trochę kwaśnego podłoża oraz odpowiedniego nawożenia. Należy również pamiętać, że iglaki, tak jak wszystkie inne rośliny balkonowe, potrzebują podlewania przez cały rok. 

Zdjęcie główne: pixabay.com/sferrario1968

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*