Które kwiaty na balkonie mogą zostać na zimę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiasz się, jaki los czeka Twoje kwiaty balkonowe podczas zimy? Na szczęście mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Niektóre z nich mogą pozostać na swoim miejscu nawet podczas najzimniejszych miesięcy w roku. Sprawdź rośliny, które nie boją się mrozu, a Twój balkon wciąż będzie pełen uroku. 

Jakie rośliny na balkon zimą?

Uwielbiasz swoje rośliny balkonowe i obawiasz się o ich los zimą? Całkiem słusznie, ponieważ nie są to dla nich łatwe warunki, a wiele z nich będzie wręcz skazanych na uszkodzenie, jeżeli ich nie przeniesiesz. Są jednak również takie rośliny, które nie boją się mrozu, silnego wiatru czy niedostatku wody. Sprawdź, jakie gatunki możesz umieścić na balkonie zimą. Taka aranżacja również może mieć wiele uroku, jeżeli trochę się postarasz. 

Iglaki na balkon zimą

Kiedy kwitnące rośliny sezonowe nie zachwycą nas swoim wyglądem, warto stawiać po prostu na iglaki. Ogrodnicy polecają zwłaszcza kosodrzewiny, jodły oraz niewielkich rozmiarów świerki. Zieleń igieł z pewnością ożywi Twój zimowy balkon i będzie cieszyć oczy! W szczególności w połączeniu z płatkami śniegu. Śmiało możesz postawić także na przykład na dobrze Ci zapewne znane tuje.

Krzewy zimozielone

Kolejną ciekawą opcją są liściaste krzewy zimozielone. Za ich ogromną zaletę można uznać to, że nie zrzucają liści i cieszą oczy również w okresie zimowym. Niekiedy pojawiają się na nich również jaskrawe owoce, co zimą prezentuje się wyjątkowo urokliwie. Pamiętaj także o tym, że krzewy zimozielone – liściaste oraz iglaste – należy przed zimą zabezpieczyć na wypadek mrozu. Zacznij od pojemników, w których rosną – owiń je słomą, styropianem albo grubymi kartonami. Dzięki temu korzenie będą chronione przed przemarzaniem. 

Zdajemy sobie sprawę z tego, że takie zabezpieczenie może zaburzać poczucie estetyki. Na szczęście na wszystko są odpowiednie sposoby. Do zasłonięcia nieestetycznej słomy czy styropianu doskonale nada się chociażby worek jutowy – może być świetnym elementem dekoracji. 

Podlewanie roślin zimozielonych zimą

Choć, gdy patrzysz na swoje rośliny zimą, wydaje Ci się, że są uśpione, to nic bardziej mylnego. Cały czas zachodzą w nich procesy życiowe, więc wymagają podlewania. Jak robić to zimą, aby im nie zaszkodzić? Podlewaj je podczas odwilży. 

Dekoracje na balkon zimą

Nie musisz czekać do wiosny, aby mieć piękne dekoracje na balkonie. Zimą również możesz sięgnąć po elementy, które go uatrakcyjnią. Należą do nich na przykład kojarzące się ze świętami światełka albo lampiony, które nadają wyjątkowy klimat. Zarówno metale, jak i drewno to materiały, które dobrze komponują się z zimowym otoczeniem. Balkon podczas chłodnych miesięcy może prezentować się zniewalająco, jeżeli poświęcisz odrobinę czasu na przemyślenie jego wystroju!

Zdj. główne: Toa Heftiba/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*