Haft – jak rozpocząć przygodę z wyszywaniem?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Szukasz pomysłu na to, jak zagospodarować czas wolny? Niekoniecznie chcesz spędzać długie godziny przy serialach? Może powinnaś postawić na… haftowanie! To hobby, które daje mnóstwo satysfakcji. Dowiedz się, jak zacząć.

Haftowanie – to może być Twoja pasja!

To propozycja dla osób, które uwielbiają próbować nowych rzeczy. Jeżeli haftowanie kojarzy Ci się tylko z młodością naszych babć, to jesteś w błędzie – takie robótki przechodzą aktualnie prawdziwy renesans i stają się coraz popularniejsze. Jak podkreślają entuzjaści tego hobby, haftowanie pomaga w wyciszeniu się, uczy cierpliwości i jest bardzo dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Nie musi to być też czas poświęcony wyłącznie na tworzenie wzorków. 

Gdy siedzisz i haftujesz, możesz na przykład słuchać ulubionej muzyki albo podcastów. Czyli po prostu dwa w jednym! Miłośnicy haftowania twierdzą, że jest ono niczym joga dla umysłu.

Jak zacząć haftować?

Nie potrzebujesz wiele, aby zacząć haftować. Nie musisz wychodzić z domu, a potrzebne tutoriale znajdziesz w sieci. Na pewno jednak wiąże się to z zakupami, które trzeba zrobić na początku. Sprawdź, czego będziesz potrzebować, aby zacząć swoją przygodę z tym kreatywnym hobby.

Igła do haftowania

Bez niej raczej nie zaczniesz. Każda hafciarka musi być zaopatrzona w igłę do haftowania. Co jednak istotne, różnią się one między sobą, dlatego igłę musisz dobrać do konkretnego haftu. Jak podkreślają eksperci w tym temacie, innych igieł potrzebujemy do haftu krzyżykowego, a innych do koralikowego. W tym przypadku najistotniejsze jest to, aby igła była wykonana z jak najbardziej elastycznego materiału. 

Tamborek

Choć nie jest to może rzecz niezbędna, to na pewno ułatwiająca początki przygody z haftem. Mowa o tamborku, czyli dwóch obręczach, pomiędzy które wkłada się tkaninę do haftowania. Przytrzymuje on tkaninę w miejscu i utrzymuje jej odpowiednie naprężenie. To właśnie dzięki niemu materiał jest napięty, gładki, a wzór nie odkształca się i nie gniecie. Masz do wyboru tamborki wykonane z różnych materiałów. Który najbardziej będzie Ci odpowiadał? Plastikowy, drewniany, a może bambusowy?

Tkanina

Haftować można właściwie na każdego rodzaju tkaninie. Można zacząć nawet na swoim basicowym t-shircie. Jeżeli jednak wolisz nie ryzykować, możesz sprawić sobie tkaninę lnianą, bawełnianą lub jedwabną i na niej tworzyć swój wzór.

Nici do haftu

Bez nici się nie uda! Najpopularniejszą nicią do haftowania jest mulina złożona z kilku włókien – możesz je rozdzielić w zależności od potrzeby. Wybór tego typu nici jest tak ogromny, że na pewno nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem takiej, która najbardziej Ci się spodoba.

Jeżeli nie chcesz dobierać każdego elementu oddzielnie, możesz posiłkować się gotowymi zestawami do haftowania. Powodzenia!

Zdjęcie główne: Dominika Roseclay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*