Piece, kominki i ich umiejscowienie w mieszkaniu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kominki i piece stały się popularną częścią naszych domów. Zapewniają nam nie tylko ciepło, ale także przyjemną domową atmosferę, której po prostu nie da się osiągnąć przy zwykłych grzejnikach. Jednak ich lokalizacja musi być dobrze przemyślana, ponieważ każda taka instalacja ma swoje zasady.

Kominek czy piec? 

Chociaż w mowie potocznej te dwa słowa są często używane zamiennie, istnieje różnica między kominkami a piecami kominkowymi. Polega ona głównie na ich budowie. Kominki są zwykle źródłem otwartego ognia, więc nie mają drzwi, a jednocześnie nie ma możliwości regulacji mocy. Z drugiej strony oferują kojący widok otwartego ognia i są efektowną dekoracją, która wzniesie każdy salon na wyższy poziom. Dlatego są często używane tam, gdzie służą przede wszystkim jako dekoracja i są używane tylko okazjonalnie.

Piece kominkowe dają podobny efekt, a dodatkowo większe bezpieczeństwo, ponieważ są wyposażone w drzwi, dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa wydostania się żaru do mieszkania. Są też lepszą opcją, jeśli masz w domu dzieci lub zwierzęta, choć i tutaj warto zaopatrzyć się w parawan kominkowy ze względów bezpieczeństwa.

https://www.vidaxl.pl/e/vidaxl-bramka-do-kominka—oslona-przed-zwierzetami-stalowa-czarna/8718475964889.html

Piece kominkowe są też nieco bardziej praktyczne, ponieważ wzbija się z nich popiół, a dzięki praktycznej regulacji mocy spalają mniej drewna i sam masz wpływ na temperaturę w pomieszczeniu. Wybór zależy jednak przede wszystkim od twoich preferencji i ogólnego stylu wnętrza. Oba warianty bardzo dobrze spełniają swoją funkcję praktyczną i estetyczną. Wystarczy wybrać ten właściwe dopasowany kominek lub piec do swojego domu.

Pod ścianą obwodową czy do przestrzeni? 

Umieszczenie kominka przy jednej ze ścian obwodowych ma wiele praktycznych powodów, dlatego jest to bardziej powszechna opcja. W takim przypadku kominek lub piec nie przeszkadzają i można je łatwiej podłączyć do komina, który w większości przypadków jest zabudowany tuż przy ścianach. Jeśli chcesz efektywnie wykorzystać każdy kąt, możesz rozważyć zakup kominka narożnego.

Innym i bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem projektowym jest umieszczenie kominka lub pieca w przestrzeni, w której staną się centralnym elementem pomieszczenia. Ale nie chodzi tylko o design, piec umieszczony na środku pomieszczenia ma też swoje praktyczne i całkowicie logiczne uzasadnienie. W tym przypadku ciepło nie ma takiej tendencji do wychodzenia na zewnątrz przez ściany obwodowe, a wręcz przeciwnie, lepiej ogrzewa całe pomieszczenie.

Oferta jest obecnie tak zróżnicowana, że ​​wyobraźnia naprawdę nie ma granic. Możesz mieć piece wolnostojące lub do zabudowy, w różnych rozmiarach i w szerokiej gamie dekorów. Podobnie jest też z „paliwami”. Oprócz pieców na drewno można również kupić model gazowy lub elektryczny. W każdym razie prawdą jest, że piece czy kominki stają się centralnym elementem salonu, dlatego rozmieszczenie mebli również powinno temu odpowiadać.Problem może pojawić się przy szukaniu odpowiedniego miejsca dla telewizora, który w wielu domach zastąpił ogień i stał się punktem, do którego kieruje się sofa i fotele. Dlatego częstym rozwiązaniem jest umieszczenie telewizora obok kominka – oczywiście w bezpiecznej odległości. Czasami można też spotkać telewizor umieszczony nad kominkiem. Coraz częściej takie rozwiązanie pojawia się zwłaszcza w połączeniu z kominkami gazowymi lub elektrycznymi, ponieważ w przypadku klasycznych pieców na paliwo stałe taka instalacja jest nieco bardziej wymagająca i wymaga konsultacji z fachowcami. Zawsze konieczne jest odpowiednie przekierowanie ciepła pochodzącego z pieca, na przykład za pomocą półki, wnęki lub wysokiej jakości izolacji.

Zdjęcie główne: https://kratki.com/pl/piec-zeliwny-koza-k9-o-150-10-kw-5523

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*