Drewniany kwietnik, czyli jak odnowić starą drabinę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Drewniany kwietnik to wspaniały pomysł na dekorację domu, ogrodu, tarasu lub nawet balkonu. Co najważniejsze, nie trzeba wydawać na niego majątku. Można wykonać go samemu, wykorzystując niepotrzebne już rzeczy np. starą drabinę. Jak się do tego zabrać?

Stare nowe przedmioty

Ze starej drabiny można wykonać sporo nowych rzeczy – stojak na książki lub płyty, drewniany kwietnik. Jeżeli mamy w posiadaniu taką drabinę, warto ją wykorzystać. Świetnie sprawdzi się w roli oryginalnej dekoracji ogrodowej lub stojaka na kwiaty. 

Przygotowanie drabiny

Może się okazać, że znaleziona przez nas drabina jest w kiepskim stanie. Trzeba ją więc najpierw wyczyścić z kurzu i wszelkiego brudu oraz wyszlifować (za pomocą szlifierki lub papieru ściernego), aby nie zafundowała później domownikom drzazg. Jeśli jest taka konieczność, należy też wzmocnić jej konstrukcję.  

Półki 

Półki można przyciąć z desek za pomocą odpowiednich narzędzi lub kupić gotowe na wymiar w sklepie budowlanym. Do wykonania półek można wykorzystać drewniane elementy zalegające w przestrzeni przydomowej, nie muszą być nowe. Warto jeszcze raz przeszukać piwnicę lub garaż w poszukiwaniu takich przedmiotów. I nie muszą to być półki. Jeżeli mamy na to ochotę, zamiast półek mogą pojawić się koszyczki, w których będziemy sadzić kwiaty (nie będą z nich wystawały doniczki). 

Wykonanie półek

Deskę kładziemy przy stopniach i zaznaczamy miejsce, które trzeba będzie przyciąć.  Pamiętajmy, aby szerokość była taka sama jak doniczki. Może być nawet odrobinę większa. Deski przycinamy w zaznaczonych wcześniej miejscach (najlepiej wyrzynarką). Pamiętajmy, by potem wyszlifować wszystkie krawędzie. Półek nie zostawiamy luźno, tylko przykręcamy je do szczebli (wkręty do drewna). Jeżeli nasza drabina jest rozstawiana, jej stopnie można połączyć, przybijając półkę pomiędzy nimi. Dzięki temu ich powierzchnia będzie większa, a my zyskamy pewność, że doniczka się na niej zmieści i nie zleci.

Malowanie drewna

Teraz kwietnik trzeba pomalować. Można to zrobić farbą akrylową w dowolnym kolorze  (zwykle jest to jednak klasyczna biel) albo pociągnąć bejcą lub lakierem, aby podkreślić fakturę drewna. Do malowania można użyć zwykłego pędzla lub wałka, a także systemu natryskowego i pozostawić do wyschnięcia.

Kolorowe doniczki

Jeszcze tylko wybór kwiatów i w zasadzie gotowe! Na drewnianych stopniach świetnie będą prezentować się  kwiaty w kolorowych doniczkach. Może we wzory w stylu boho? Kwietnik może pełnić rodzaj ozdoby lub być miejscem na zioła. Od nas zależy, jak je rozstawimy.

Stara rzecz w nowej odsłonie

Stara drabina jako drewniany kwietnik sprawdzi się wyśmienicie. Nie trzeba wiele pracy, aby zmienić ją w fantastyczną ozdobę na kwiaty lub zioła, a jeśli nam się znudzi, możemy wykorzystać go jako regał np. na książki czy domowe szpargały. Warto zastanowić się, co jeszcze możemy zrobić ze starych zalegających nam rzeczy i wykorzystać ich potencjał.

Zdjęcie główne: Antranias/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*