Domowy zielnik – jak go stworzyć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli od dłuższego czasu zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób stworzyć domowy zielnik, to doskonale się składa. Już dziś możesz liczyć na znalezienie najlepszych propozycji na to, aby nieco urozmaicić wystrój swojego mieszkania lub domu.

Domowy zielnik na parapecie

Stworzenie domowego zielnika wcale nie jest takie trudne. Dodatkowo jest to idealna propozycja na efektowną aranżację balkonu lub kuchni. Wystarczy przynajmniej odrobina chęci, a stworzymy coś, co wprowadzi prawdziwy, wiosenny zapach do naszego domu. Ta woń z domowego zielnika utrzyma się w naszym domu bez względu na porę roku i pogodę. 

W jaki sposób krok po kroku stworzyć własny zielnik oraz co jest potrzebne do jego tworzenia?

W przypadku tworzenia domowego zielnika, niezbędne jest wybranie odpowiedniego miejsca. Zioła, które mają znaleźć się w zielniku, powinny mieć stały dostęp do odpowiedniej dla nich ilości słońca. Doskonałym rozwiązaniem będzie zatem kuchenny parapet, balkon lub taras. Z kolei wykonanie domowego zielnika w pomieszczeniach, w których nie ma dostępu do naturalnego światła, nie jest dobrym pomysłem – rośliny mogą szybko żółknąć i zasychać. 

Niemniej jednak musimy wykluczyć też położenie, gdzie słońce będzie prażyło zioła zbyt mocno. Może to niekorzystnie wpływać na stan i wygląd roślin, przede wszystkim ich liści. Niektóre gatunki preferują bardziej zacienione tereny. 

Aby wyszukać najlepsze miejsce w domu, musimy w pierwszej kolejności dowiedzieć się więcej na temat roślin, jakie zamierzamy hodować. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że uda nam się stworzyć przepiękny i pożyteczny domowy zielnik. 

Domowy zielnik – garść porad 

W przypadku tworzenia domowego zielnika w zacienionym miejscu, możemy wykorzystać takie rośliny, jak: 

 • lubczyk,
 • melisa,
 • mięta,
 • szałwia lekarska. 

Hodowane w miejscach bardziej zacienionych, rośliny te mogą wytwarzać mocniejszy aromat.

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z domowym zielnikiem, warto zwrócić uwagę również na to, aby nie łączyć ze sobą ziół, które mają różne potrzeby pielęgnacyjne i uprawowe. Mowa tutaj o między innymi nasłonecznieniu i wilgoci. 

W kwestiach takich jak doniczki i dodatki dekoracyjne ogranicza nas tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia i możliwości finansowe, bo wybór pozostaje naprawdę ogromny. W trakcie budowania swojego wymarzonego, domowego zielnika możemy zainwestować w ciekawe osłonki o różnorodnych kształtach i kolorach lub postawić na prostotę i zdecydować się na wykorzystanie bardziej klasycznych produktów. W przypadku uprawy ziół, wystarczy zaopatrzyć się w doniczki o głębokości około 20 centymetrów. 

Jakie rośliny sprawdzą się w domowym zielniku? 

W przypadku tworzenia zielnika od podstaw, mamy do dyspozycji naprawdę wiele różnorodnych opcji. Przede wszystkim jednak musimy pamiętać o tym, że nasz wybór powinien być spójny z warunkami, jakie możemy zapewnić roślinom. 

Najbardziej popularne i łatwo dostępne zioła, które jesteśmy w stanie kupić tuż za rogiem to między innymi: 

 • tymianek, 
 • rozmaryn, 
 • mięta pieprzowa, 
 • rumianek, 
 • bazylia, 
 • oregano,
 • szczypiorek. 

Oprócz nich, w naszym domowym zielniku możemy zdecydować się na uprawę takich roślin, jak na przykład ogórecznik, hyzop, lawenda, czy estragon.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*