Lawenda charakteryzuje się pięknym zapachem oraz wyglądem. Chętnie stosowana jest do produkcji kosmetyków, olejków zapachowych czy perfum. W jaki sposób suszyć lawendę?
Olejek lawendowy działa uspokajająco na układ nerwowy. Zmniejsza stres oraz pomaga zasnąć. Farmakolodzy często sięgają po tę substancję do produkcji kropli do oczu, olejków eterycznych, tabletek czy mieszanek ziołowych. Lawenda jest składnikiem balsamów, maści oraz preparatów stosowanych w leczeniu reumatyzmu.
Lawendę wykorzystuje się nie tylko jako element dekoracyjny w bukietach. Świetnie się sprawdza jako suszony kwiat zamknięty w torebce. Ściąć lawendę można już w momencie, gdy zaobserwujesz pierwsze pąki kwiatowe. Do suszenia najlepiej ścinać ją sekatorem, natomiast podczas regularnej pielęgnacji należy ją tylko podcinać, pobudzając do wzrostu. Najrozsądniej powtarzać to dwa razy w roku, by w następnych latach krzak stał się mocniejszy i wyższy.
Lawendę można przycinać w okresie wczesnej wiosny: od połowy marca do kwietnia, w dni, w których panuje wysoka temperatura. To czas na usuwanie zniszczonych pędów po zimie. Lawenda kwitnie od lipca do września. Kiedy przytniesz ją w tych miesiącach skłoni ją to do ponownego kwitnienia. Kolejne przycinanie wypada na początku jesieni. Zwróć uwagę, by pogoda nie była deszczowa i nie zapowiadano przymrozków.
By wiedzieć, kiedy lawenda jest gotowa do zbioru, należy poznać jej budowę. W pierwszej kolejności obserwujemy kielichy, które przybierają barwę łodygi, następnie barwę fioletową. Kolejno kwitną korony, zwykle parami. Jeśli jedna z nich zacznie się zwijać, kolejne zaczną kwitnąć w ich miejscu. Opad korony również następuje lawinowo i motywuje nasiona do rozwoju.
Najrozsądniej zbierać lawendę, gdy kielichy zabarwione są na fioletowo. Wtedy świetnie się sprawdzi jako dekoracja do suchego bukietu. Jeśli chcesz zrobić z nich świeżą dekorację bądź woreczek zapachowy do szafy, wybierz moment, w którym korona dopiero się otworzyła.
Suszenie lawendy odbywa się zaraz po ułożeniu jej w pęki wielkości garści. Poporcjuj kwiaty, mocując na końcach bukietów gumkę. Tak przygotowane rośliny powieś za łodygi, kwiatami w dół. Ważne, aby kwiaty miały dużo przestrzeni i nie dotykały się. Zawieś je, używając sznurka, trytytek lub spinaczy do bielizny. Zwróć uwagę, by końce były ciasno związane. Pod wiązkami umieść papier, by zebrać wysuszone kwiaty.
Suszenie lawendy powinno odbywać się w suchym miejscu, w którym nie ma dostępu do światła. W przeciwnym razie wystawione na ekspozycję słoneczną kwiaty będą bezwonne i stracą kolor. Jeśli nie masz do dyspozycji stodoły, w której rozwiesisz wiązki, umieść je na stole w zacienionym miejscu, z dala od wysokiej temperatury. Zbieraj rośliny ze spokojem, dbając, by ich nie pokruszyć.
Lawenda nie może być mokra, bo inaczej bukiet pokryje się pleśnią i zgnije. Ponadto, gdy będziesz za długo czekasz z jej zbiorem, roślina może stracić cenne właściwości. Jeśli nie zrobisz tego sprawnie, możesz spotkać się z przykrym widokiem, jakim jest lawenda pozbawiona koloru. W odpowiednich warunkach lawenda jest w stanie wyschnąć w ciągu tygodnia.
Zdjęcie główne: CARLOS PÉREZ ADSUAR ANTÓN/pexels.com